Týždeň v európskej ekonomike: Putin pripomenul krehkosť (nielen potravinových) dohôd s agresorom

- Rusko v priebehu pár dní vypovedalo dohodu o vývoze ukrajinského obilia, vrátilo sa k nej a hrozí ďalším vypovedaním.
- Únia začína uvádzať do praxe nové pravidlá pre digitálne giganty.
- Európe uteká vodíkový vlak.
Autori pracujú pre portál Euractiv.sk
1. Putin pripomenul krehkosť (nielen potravinových) dohôd s agresorom
Keď sa v júli Turecku podarilo vyrokovať dohodu o bezpečnom exporte obilia z Ukrajiny, tento newsletter to nazval zázrakom. Vladimir Putin, líder útočiaceho štátu, súhlasil s neútočením na lode vezúce obilniny, aj keď západné krajiny neuhli zo sankcií.
O tri mesiace Putin neskôr dohodu vypovedal, len aby ju o niekoľko dní nato znovu obnovil. Pripomenul tým, že na akékoľvek plány uzatvorené s ruským režimom sa netreba spoliehať. A že jeho vojna stále ohrozuje svet hladomorom.
O čo ide
Ukrajina je garantom svetovej potravinovej bezpečnosti. Exportuje toľko základných obilnín a olejnín, že jej výpadok z trhu ho dokáže vážne destabilizovať.
To presne urobila vojna Vladimira Putina, keď zastavila plavbu lodí z ukrajinských prístavov. Bez garancie, že ruské jednotky na ne nebudú útočiť, ich poisťovne odmietli kryť a ceny potravín šli skokovo hore.
Rusko najskôr požadovalo zrušenie západných sankcií, neskôr však kývlo na dohodu vyrokovanú Tureckom aj bez takýchto ústupkov. Tok kukurice, pšenice a iných obilnín a olejnín z Ukrajiny sa prvého augusta obnovil. Do 28. októbra sa takto z jej územia vyviezlo viac než 9 miliárd ton obilnín.
Čo sa stalo
Rusko tvrdí, že Ukrajina koncom októbra využila exportné koridory na útok na ruské flotily v Čiernom mori. Toto tvrdenie hneď aj využilo na pozastavenie dohody o exporte.
Porušenie dohody však OSN vyvrátila – v čase útoku v koridore ani žiadne lode neboli. Zdalo sa, že