Ekonomický newsfilter: Muž, ktorý strážil hodnotu za peniaze, vstupuje do politiky

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.
Dobrý deň,
návrh poslanca Petra Kremského zdaniť jednorazové výbery peňazí z druhého dôchodkového piliera odštartoval zaujímavú debatu.
Časť ekonómov si toto zdanenie za istých podmienok a v záujme veci vie predstaviť. Hovorí to napríklad Michal Nalevanko, ktorý bol pri vzniku tohto piliera, a zdôrazňuje hroziace morálne riziko – aby sa nestávalo, že dôchodca minie, čo si nasporil, a ostatní sa mu budú musieť na dôchodok skladať.
Oponenti hovoria o nespravodlivosti, že štát ide zrazu siahnuť na peniaze, ktoré sa zdaňovať nemali.
A ešte je tu aj širšia debata o férovosti systému zdaňovania na Slovensku, a to vrátane zdaňovania politických špičiek, ktoré zo zhruba 40 percent svojich príjmov vo forme takzvaných paušálnych náhrad neplatia dane ani odvody. Hoci im náklady na kancelárie, asistentov, ubytovanie či vlaky hradí štát.
Dnes sme novinky z ekonomiky a biznisu pre vás vyfiltrovali na 1320 slov, prečítate si ich za 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.
1. Spoluzakladateľ Hodnoty za peniaze chce mať väčší vplyv na ekonomiku
Štefan Kišš, jeden z najvplyvnejších slovenských ekonómov, odchádza z ministerstva financií a vstupuje do politiky.
Kišš spoločne s tragicky zosnulým Martinom Filkom a súčasným viceguvernérom NBS Ľudovítom Ódorom dokázali za vlády Roberta Fica na ministerstve financií za čias Petra Kažimíra presadiť vytvorenie útvaru, ktorý začal skúmať prínosy štátnych investícií.
Teraz bude v hnutí Progresívne Slovensko garantom pre ekonomiku a verejné financie.
Kišš bol prvým a doteraz jediným riaditeľom – podľa jeho slov „pomerne