Denník N

Firemný newsfilter: Británia sa už Tkáča s Křetínskym nestráni, Penta kupuje ďalšie lekárne a Gemer mení kľúčového investora

Daniel Křetínský a Patrik Tkáč Foto - EPH a Facebook Patrika Tkáča
Daniel Křetínský a Patrik Tkáč Foto – EPH a Facebook Patrika Tkáča

Najskôr dve lepšie správy: potravinári aj spotrebitelia sa nateraz nemusia báť opätovného zdražovania obilia a olejnín. Rusko sa totiž vrátilo k dodržiavaniu dohody, ktorá umožňuje ich vývoz z ukrajinských prístavov. A ministerstvo hospodárstva zasa vyhlásilo pre podniky novú podpornú výzvu na inovácie a technologický transfer vo výške 15 miliónov eur. Žiadosti je možné predložiť do konca roka.

Horšou správou je, že agentúra Moody ‘s zhoršila výhľad ratingu slovenských bánk zo stabilného na negatívny. Týka sa to aj bánk z Nemecka, Talianska, Maďarska, Poľska a Česka, čiže z krajín, ktoré sú podľa Moody´s najviac ohrozené rastom cien energií a prípadným zavedením prídelového systému.

Slovenská vláda však už dlhšie hovorí, že na zimu má v zásobníkoch toľko plynu, že v prípade potreby vie pomôcť aj iným krajinám.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 000 slov, čo je 9 minút čítania.


1. Křetínský s Tkáčom môžu zvýšiť svoj vplyv nad britskou poštou. Tamojší politici sa ich už neobávajú

Britská vláda podľa agentúry Reuters už nebude zasahovať do plánu Čecha Daniela Křetínskeho a Slováka Patrika Tkáča zvýšiť ich podiel v britskej pošte Royal Mail. Ten je dnes zhruba štvrtinový.

Čo sa udialo – ešte v auguste vtedajší britský minister obchodu Kwasi Kwarteng informoval o zámere preveriť túto transakciu podľa zákona o národnej bezpečnosti a investíciách, ktorý dáva vláde právomoc rozhodovať o obchodoch, v ktorých by mohli byť dotknuté národné záujmy. Po preverení transakcie však britská vláda Křetínskemu a Tkáčovi prekážky robiť nebude.


2. Najväčšia firma Penty bude ešte väčšia. Sieť lekární Dr.Max prikupuje ďalšiu stovku lekární v Rumunsku

So zhruba trojmiliardovými tržbami je sieť lekární Dr.Max zďaleka najväčšou firmou Penty a naďalej rastie. Ako informovali Hospodárske noviny, Dr.Max najnovšie posilňuje svoje pozíciu na rumunskom trhu, kde má najviac lekární zo všetkých ôsmich krajín, v ktorých pôsobí. K jej tamojším vyše 740 prevádzkam má teraz pribudnúť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firemný newsfilter

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie