Denník N

Čoraz viac ľudí sa chce rekvalifikovať na prácu v IT. Čo na to potrebujete a čo môžete očakávať

Foto - Deník N
Foto – Deník N

Rekvalifikácie sú v posledných rokoch na vzostupe. O možnostiach i úskaliach takej cesty sme hovorili s predstaviteľmi firiem, personalistami aj ľuďmi, ktorí taký krok už urobili.

Marie Fedinová v práci nebola úplne spokojná. Vyštudovala chemickú technológiu reštaurovania pamiatok a po škole začala pracovať v odbore. Ibaže pracovné prostredie vedeckej inštitúcie jej nevyhovovalo. „Zistila som, že tá práca ma síce baví, ale výskumné prostredie je spomalené. Veľa ľudí tam trávi čas iba tým, že pozerajú do počítača a snažia sa tam ukrývať,“ vysvetľuje Fedinová. „Nejako mi to nesedelo, neposúvalo ma to. Hovorila som si, že by som prosto chcela nejakú zmenu.“

Jej bývalí spolužiaci pracovali ako programátori. „Vedela som, že prácu majú pohodovú a financie neriešia. Na gympli mi celkom šla matika a napríklad som im aj niečo vysvetľovala. Tak som si hovorila, že by som to mohla tiež skúsiť.“

Najskôr sa prihlásila na kurz skriptovacieho jazyka PHP používaného na tvorbu internetových stránok. „Tam som na domácich úlohách zistila, že by ma bavilo skôr ten web štylizovať – ako vyzerá, ako toto bude široké, aké bude písmo, ako bude vyzerať formulár. Potom som započula o Czechitas,“ opisuje Fedinová, ako sa dostala k neziskovej organizácii, ktorá s podporou partnerských firiem a darov ponúka dostupné IT kurzy primárne pre ženy.

Na stránkach Czechitas si technologička reštaurovania našla trojmesačný kurz jazykov HTML a CSS, určujúcich štruktúru a vzhľad webových stránok. Popri online prednáškach šlo aj o tvorbu samostatných úloh. Fedinová odhaduje, že rekvalifikáciou strávila celkovo sto až dvesto hodín.

Práve úlohy z kurzu boli zásadné pri následných pracovných pohovoroch, na ktorých konci získala miesto kóderky v miestnej pobočke nadnárodnej IT spoločnosti. „Firmy väčšinou neriešia, čo máte v životopise. Ale chcú vidieť niečo, čo ste nakódovali,“ vysvetľuje.

Nutnosť veľkej motivácie

Nutnosť venovať rekvalifikácii minimálne nižšie stovky hodín potvrdzujú aj ľudia, ktorí sa náboru do IT venujú. Personalista Andrew Elliott pred siedmimi rokmi založil spoločnosť Techloop, ktorá sa pôvodne špecializovala najmä na skúsených pracovníkov, ale pre potreby trhu sa začala zaoberať práve aj rekvalifikáciou z iných odborov. „Čas, ktorý sa tomu musí venovať, bude určite rádovo

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie