Denník N

Mám hypotéku ešte s nízkym úrokom, ale o pár mesiacov sa mi skončí fixácia. Viem s tým niečo urobiť aj teraz? (anketa)

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Možno patríte k tým, ktorí majú ešte nízky úrok na hypotéku, no v budúcom roku sa im fixácia skončí. Ako nad tým rozmýšľať, radia piati odborníci. Napríklad už teraz je možné dohodnúť sa s bankou a zafixovať si úrok podľa aktuálnych podmienok na trhu.

Vysvetľujú aj to, ako rastúce úroky na hypotéky znížili výšku hypotéky, ktoré sú banky ochotné žiadateľom poskytnúť. Môže pritom ísť o zásadné zníženie.

Opýtali sme sa ich:

1. Mám hypotéku ešte s nízkym úrokom okolo 1 %, ale budúci rok sa mi končí fixácia. Ako sa mám na to pripraviť? Viem s tým niečo urobiť aj teraz? Aký nárast úroku môžem čakať? Ktorá fixácia môže byť najvýhodnejšia?

2. Keďže úroky na hypotéky stúpli, vyjde mi v banke menšia hypotéka, ako by mi vyšla na začiatku roka? O koľko? Ako sa teda v praxi zmenili limity na hypotéky?

Odpovedali:

  • Zuzana Hromníková, hypotekárna špecialistka Gepard Finance,
  • Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGo.sk,
  • Bruno Gábel, hypotekárny špecialista ProHypo,
  • Matej Dobiš, Finančný kompas,
  • Slavomír Molnár, hypotekárny špecialista Prosight Slovensko.

Tu sú ich odpovede:

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Slavomír Molnár je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Reality

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie