Denník N

Ekonomický newsfilter: Brusel sa nedá nachytať, za falošné výdavkové limity nám asi stopne 815 miliónov

Predseda NR SR Boris Kollár a predseda vlády Eduard Heger. Foto N - Tomáš Benedikovič
Predseda NR SR Boris Kollár a predseda vlády Eduard Heger. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

včera sa v Egypte začala ďalšia Svetová konferencia o zmene klímy. Miesto konania má symbolický význam: zmeny klímy budú mať dramatické dôsledky najmä na chudobné štáty, ktoré na prispôsobenie sa potrebujú od bohatých štátov peniaze.

Ak sa na zmeny nedokážu adaptovať, začnú ich obyvatelia pred klimatickými katastrofami hromadne utekať. A hovoríme o vyše miliarde klimatických migrantov už v najbližších tridsiatich rokoch.

Hlavnou úlohou samitu by nemalo byť vymýšľanie nových ambicióznych cieľov, ale uskutočnenie tých, na ktorých sa už štáty dohodli.

„Znepokojujúce je, že spôsoby, akými sa najväčšie priemyselné krajiny usilujú o ochranu klímy, sa čoraz viac rozchádzajú,“ komentuje situáciu Johannes Pennekamp z nemeckého Frankfurter Allgemeine Zeitung.

V porovnaní s rútiacou sa klimatickou katastrofou je vyradenie slovenského parlamentu pre chaos v jeho IT sieti malichernosťou. Od zajtra by mal znova zasadať a schvaľovať množstvo dôležitých zákonov plus nejakú tú Matovičovu bločkovú atómovku k tomu.

Za zaznamenanie v tejto súvislosti stojí len hanba, ktorú si chabou argumentáciou robí jeden z jej predkladateľov Milan Vetrák. Inak šéf výboru, ktorý by mal v parlamente strážiť kvalitu legislatívneho procesu.

Prvý Ekonomický newsfilter v novom týždni má 1350 slov, prečítate si ho za 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Peniaze z európskeho plánu obnovy môžu uviaznuť na chýbajúcich výdavkových limitoch

Slovensko už požiadalo Brusel o druhú platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 815 miliónov eur, argumentuje tým, že už splnilo ďalšie dohodnuté míľniky.

Vyplácanie reformnej pomoci z Bruselu sa však teraz môže zastaviť.

Dôvodom sú

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie