Denník N

Ekonomický newsfilter: Brusel sa nedá nachytať, za falošné výdavkové limity nám asi stopne 815 miliónov

Predseda NR SR Boris Kollár a predseda vlády Eduard Heger. Foto N - Tomáš Benedikovič
Predseda NR SR Boris Kollár a predseda vlády Eduard Heger. Foto N – Tomáš Benedikovič

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

včera sa v Egypte začala ďalšia Svetová konferencia o zmene klímy. Miesto konania má symbolický význam: zmeny klímy budú mať dramatické dôsledky najmä na chudobné štáty, ktoré na prispôsobenie sa potrebujú od bohatých štátov peniaze.

Ak sa na zmeny nedokážu adaptovať, začnú ich obyvatelia pred klimatickými katastrofami hromadne utekať. A hovoríme o vyše miliarde klimatických migrantov už v najbližších tridsiatich rokoch.

Hlavnou úlohou samitu by nemalo byť vymýšľanie nových ambicióznych cieľov, ale uskutočnenie tých, na ktorých sa už štáty dohodli.

„Znepokojujúce je, že spôsoby, akými sa najväčšie priemyselné krajiny usilujú o ochranu klímy, sa čoraz viac rozchádzajú,“ komentuje situáciu Johannes Pennekamp z nemeckého Frankfurter Allgemeine Zeitung.

V porovnaní s rútiacou sa klimatickou katastrofou je vyradenie slovenského parlamentu pre chaos v jeho IT sieti malichernosťou. Od zajtra by mal znova zasadať a schvaľovať množstvo dôležitých zákonov plus nejakú tú Matovičovu bločkovú atómovku k tomu.

Za zaznamenanie v tejto súvislosti stojí len hanba, ktorú si chabou argumentáciou robí jeden z jej predkladateľov Milan Vetrák. Inak šéf výboru, ktorý by mal v parlamente strážiť kvalitu legislatívneho procesu.

Prvý Ekonomický newsfilter v novom týždni má 1350 slov, prečítate si ho za 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Peniaze z európskeho plánu obnovy môžu uviaznuť na chýbajúcich výdavkových limitoch

Slovensko už požiadalo Brusel o druhú platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 815 miliónov eur, argumentuje tým, že už splnilo ďalšie dohodnuté míľniky.

Vyplácanie reformnej pomoci z Bruselu sa však teraz môže zastaviť.

Dôvodom sú

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie