Denník N

Kryptoburzy sa stávajú arénou pre hekerov. Slovák a Rus preto testujú spojenie burzy a bezpečnostného riešenia

Peter Kriš a Gleb Urvanov. Foto N - Tomáš Hrivňák
Peter Kriš a Gleb Urvanov. Foto N – Tomáš Hrivňák

Keď obchodujete s kryptomenami, môže sa vám stať, že vás heker oklame a v zlomku sekundy zmení poradie transakcií tak, že napokon nakúpite nevýhodne a útočník zarobí. Zmeniť to chce startup Mangata Finance Gleba Urvanova a Petra Kriša.

Na jednom mieste spojili decentralizovanú burzu a blockchain. Hovoria, že vďaka ich riešeniu obchodníci ušetria na poplatkoch a odblokujú útoky, ktoré sú hlavnou nevýhodou decentralizovaného finančníctva oproti klasickému bankovému.

Slovensko-ruská dvojica oslovila svojím nápadom aj zahraničných investorov. Najväčším je americká firma Polychain, ktorá do firmy investovala postupne zhruba 5,5 milióna eur.

„Narodil som sa v Rusku, som mongolskej národnosti a občianstvo mám v úplne inej krajine,“ hovorí o svojom pôvode Urvanov. V rodnej krajine bol programátorom a akademikom, publikoval veľa vedeckých článkov, v ktorých sa venoval kryptografii a kryptobezpečnosti. V rokoch 2011 a 2012 pracoval aj pre ruské ministerstvo obrany, bolo to ešte pred ruskou okupáciou Krymu.

Na Slovensko sa presťahoval pred šiestimi rokmi, pretože chcel spolupracovať s vonkajším svetom a spoznávať zahraničných partnerov.

V Košiciach začal pracovať ako programátor. Zúčastňoval sa na programátorských stretnutiach či hackatonoch. Na jednom zo stretnutí narazil na Petra Kriša. „Začali sme robiť softvérové zákazky pre zahraničných klientov s tým, že sme sa sústredili výhradne na blockchain technológie alebo na kryptomeny.“

Čo je blockchain

Kryptomeny nepoužívajú tradičné účtovné knihy a transakcie s nimi nekontroluje žiadna banka. Namiesto toho fungujú na princípe takzvaného blockchainu, kde sú účtovné zápisy decentralizované v počítačoch na celom svete. Tento systém sa spolieha na to, že kryptomenová komunita usporiada transakcie do správneho časového radu a skontroluje, či niekto nepoužil ten istý dot či bitcoin, aby si kúpil dve rôzne veci.

Hekeri sa predbiehajú a môžu vám zrušiť objednávku

„O krypto som sa zaujímal veľmi skoro, už okolo roku 2013,“ hovorí Kriš s tým, že postupne s Urvanovom začali pracovať aj na vlastných projektoch. V rokoch 2017 – 2018 začal vyrastať svet decentralizovaných financií (DeFi).

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Kryptomeny

Startupy

Technológie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie