Denník N

Ekonomický newsfilter: Matovičova atómovka so skenovaním bločkov vyzerá čoraz bizarnejšie

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

poslancov dnes čaká schvaľovanie mnohých dôležitých ekonomických zákonov.

Môžu si trochu napraviť reputáciu pokazenú chaosom, hádkami a naposledy aj chybne zasunutým káblom.

Schváliť by mohli napríklad reformu dôchodkového piliera, ktorá má priniesť vyššie zhodnotenie penzijných úspor, aj špeciálne zdanenie Slovnaftu.

Tiež by sa mal zásadne upraviť už schválený rodičovský balík. Vypadnúť má z neho krúžkovné a ušetrené peniaze sa majú rozdeliť prostredníctvom vyšších daňových bonusov a prídavkov na deti.

Ekonomický newsfilter má dnes 1000 slov, prečítate ho za 4 minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Skenovanie bločkov a posielanie peňazí vyzerá čoraz bizarnejšie

Ak si chcú poslanci koalície budovať stratený rešpekt, začať by mali stiahnutím najnovšej „atómovky“ ministra financií Igora Matoviča.

Ide o návrh, aby štát posielal ľuďom späť časť sumy, ktorú zaplatia napríklad za večeru v reštaurácii.

Ľudia majú skenovať QR kódy z bločkov a posielať ich finančnej správe. Výsledkom má byť menej sivej ekonomiky a lepší výber daní.

Lenže nikto nevie, ako táto hypotéza vznikla, nedá sa overiť, nie sú vyčíslené prínosy ani suma príspevkov, ktoré sa majú vyplácať. Návrh je prázdny obal. Detaily má podľa predkladateľov doriešiť vláda nariadením.

Nie je prekvapením, že v pripomienkovom konaní návrh schytal ostrú kritiku od podnikov, národnej banky či Slovenskej komory daňových poradcov.

Napríklad Asociácia priemyselných zväzov a dopravy kritizuje, že novela neobsahuje kalkuláciu vplyvu na štátny rozpočet. Nepáči sa jej ani to, že štát prenáša na občanov kontrolnú funkciu, ktorá je jeho úlohou.

Viac o téme: Podnikatelia kritizujú nápad vracať peniaze v obchodoch za bločky. Stiahnuť ho navrhuje aj centrálna banka (Zuzana Kollárová/E)


2. Dotácie pre podniky na drahú energiu sa stávajú realitou

Slovenská vláda sa včera posunula v príprave pomoci pre firmy. Schválila cenové stropy a dosiahla aj významné dohody o špeciálnej podpore podnikov, ktoré majú vysokú spotrebu energií.

Vďaka týmto dvom schémam má viac slovenských firiem šancu prežiť v pokoji najbližšiu zimu, v ktorej im hrozia existenčné problémy pre nedostatok a vysoké ceny elektriny aj plynu.

O čom sú cenové stropy pre podniky

 • Štát firmám zadotuje časť extrémnych cien elektriny a plynu. Pri plyne

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie