Denník N

Ivan Mikloš: Názory, ktoré spochybňujú sankcie voči Rusku, sú pomýlené morálne, geopoliticky aj z ekonomického hľadiska

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Maďarské strany na Slovensku stáli v 90. rokoch na správnej strane, ale teraz bude otázne, či budú presadzovať aj na Slovensku neliberálnu demokraciu, čo môže byť problém, hovorí niekdajší minister financií Ivan Mikloš.

Magyar verzió

V jednom texte, ktorý nedávno vyšiel v Denníku N, ste napísali, že tých, ktorí šíria ruskú propagandu o tom, že Krym bol vraj vždy ruský, uzemňujete otázkou: a Komárno? Existuje dnes na Slovensku obava, že Slovensko by mohlo prísť o svoje južné územia podobne, ako to hrozí Ukrajine vinou ruskej agresie?

Nemyslím si, že by existovala priama obava. Ja som ilustroval týmto príkladom absurdnosť toho argumentu. Ak by sme chceli posudzovať, čo má komu patriť, podľa historického vývoja, tak by nastal totálny chaos, pretože otázka by bola: k akému historickému okamžiku to ideme stavať? Budeme to stavať sto rokov dozadu, dvesto rokov dozadu, päťsto rokov dozadu? Preto zásadne žiadne takéto historické paralely by nemali hrať rolu.

Zásadnú rolu by malo hrať, ktorá krajina má aké medzinárodne uznané hranice – a keď sa už bavíme o histórii, tak po druhej svetovej vojne. Po druhej svetovej vojne vznikla napríklad Európska únia aj preto, aby sa neopakovali hrôzy z minulosti. Aj prvá a druhá svetová vojna boli o tom, že si niektoré krajiny nárokovali rôzne územia. Šialená ruská agresia proti Ukrajine je najmä tragédiou pre Ukrajinu, no v konečnom dôsledku bude možno ešte väčšou tragédiou pre Rusko.

Má to však aj celosvetový význam v tom zmysle, že ak by Rusko presadilo to, o čo mu ide na Ukrajine, bol by to veľmi nebezpečný precedens zmeny medzinárodne uznaných hraníc silou. A preto by sme nemali ani len pomyslieť na kompromisy s Putinom, ktoré by mu napríklad dali Krym. Ak by precedens zmeny hraníc vznikol, zvýšilo by to riziko, že aj iné krajiny sa budú pokúšať o zmeny hraníc či už priamo vojenskou agresiou, alebo inými neakceptovateľnými spôsobmi.

Nemyslím si, že by územná celistvosť Slovenska mala byť ohrozená. V konkrétnom prípade, ktorý som použil, ma neznámy človek oslovil a vyčítal mi, že pracujem pre Ukrajincov, a dodal, že veď Krym bol vždy ruský. Ja som sa ho opýtal, čie bolo Komárno, na čo on, že to je niečo úplne iné. No nie je, ide o princíp.

Po začiatku ruskej invázie proti Ukrajine viacerí slovenskí analytici používali argument, že to, ako si Rusko nárokuje ukrajinské územia, je podobné, ako keby si Maďarsko nárokovalo juh Slovenska. Sú takéto paralely na mieste dnes, keď sú slovensko-maďarské vzťahy podľa politikov oboch strán historicky najlepšie a maďarská vláda nehovorí o revízii hraníc tak, ako to robila ruská vláda pred inváziou? Nemôže to zvyšovať napätie na južnom Slovensku?

Áno, dnes nie sú tie vzťahy zlé. Boli horšie v 90. rokoch, keď nezodpovední politici ako Mečiar alebo Slota hrali na nacionalistickú kartu. Dnes nikto ani v Maďarsku nespochybňuje medzinárodne uznané hranice. Maďarská vláda však robí politiku podpory maďarskej menšiny vo všetkých okolitých krajinách, kde maďarská menšina žije.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Maďarská aliancia

Viktor Orbán

Vojna na Ukrajine

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie