Denník N

Zelený newsfilter: IKEA školí Vlčanových úradníkov z európskej pomoci ekologickým farmárom

Veľkoplošné spôsoby hospodárenia degradujú poľnohospodársku krajinu, no Vlčanovi úradníci chcú dotácie odobrať radšej tým, ktorí v nej okrem iného zvyšujú biodiverzitu a zachytávanie uhlíka v pôde. Ilustračné foto - TASR
Veľkoplošné spôsoby hospodárenia degradujú poľnohospodársku krajinu, no Vlčanovi úradníci chcú dotácie odobrať radšej tým, ktorí v nej okrem iného zvyšujú biodiverzitu a zachytávanie uhlíka v pôde. Ilustračné foto – TASR

Slovensko zatiaľ, na rozdiel od niektorých západoeurópskych štátov, nemá ministerstvo pre ochranu klímy.

Mohlo by sa zdať, že je to zbytočné – veď predsa máme ministerstvo životného prostredia. To má však na emisie skleníkových plynov oveľa menší dosah, ako napríklad ministerstvá hospodárstva alebo pôdohospodárstva.

Problém je, že ich úradníci si svoju zodpovednosť za ochranu klímy nie vždy plne uvedomujú. Dôkazom toho je aj najnovší návrh z druhého zmieneného rezortu. Ministerstvo pôdohospodárstva chce oklieštiť definíciu toho, kto je „aktívny poľnohospodár” tak, že tým odstaví ekologických farmárov či neziskové organizácie od dotácií.

To by z podpory vylúčilo organizácie, ktoré na pôde nielen niečo pestujú, ale aj chránia a podporujú na nej biodiverzitu a zachytávanie uhlíka.

Reportérka Denníka N Soňa Mäkká si všimla, že jednu z pripomienok k návrhu zaslala aj švédska nábytkárska spoločnosť IKEA. Tá upozorňuje, že navrhovaná definícia „aktívneho poľnohospodára” je v rozpore s legislatívou EÚ. (Firma sa v téme angažuje zrejme aj preto, že má po Slovensku rozbehnuté projekty pestovania rýchlorastúcich drevín).

Ministerstvo pôdohospodárstva si to nemyslí. Svoj návrh obhajuje bez ohľadu na dôkazy o tom, že ekologické farmárčenie, agrolesníctvo a ďalšie kombinácie využívania pôdy majú v boji s klimatickou krízou pozitívny vplyv a právom by si zaslúžili podporu.

Ministerstvo svoj návrh ešte neuzavrelo a pripomienky vyhodnocuje. Ak definíciu nezmení, musí počítať s tým, že vďaka ochranárom, ale aj firmám ako IKEA, sa na vec pozrie Európska komisia.

Dnešný Zelený newsfilter má 1 200 slov a stihnete ho prečítať za 5 minút, počas ktorých sa dozviete:

  • nakoľko závažný je únik radiácie z jedného francúzskeho reaktora,
  • prečo viac obnoviteľných zdrojov automaticky neznamená, že fosílnych zdrojov bude menej,
  • aj všetko dôležité z úvodných dní na klimatickom samite OSN v Egypte.

1. Z francúzskeho reaktora unikla radiácia, no tá je ten najmenší problém

Atómová elektráreň Civaux vo Francúzsku. Foto – Európska komisia

Francúzsky energetický koncern EDF oznámil, že minulý týždeň detegoval únik radiácie na

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie