Denník N

Manažér skrachovanej Arcy sa snaží odstrihnúť od nej svoj biznis s uhorkami. Kŕmi nimi tretinu Slovákov

Fóliovníky konkurečnej firmy Zelstar Foto - Zelstar
Fóliovníky konkurečnej firmy Zelstar Foto – Zelstar
  • Nova Biomass Energy hľadá financujúceho partnera, ktorý by nahradil skupinu Arca.
  • Firmu vlastní jeden z top manažérov skrachovanej skupiny, ktorá uhorkový biznis financuje.
  • Stratová spoločnosť potrebuje nové financie aj na plánovanú expanziu.

Firma Nova Biomass Energy v rukách slovenského manažéra Mateja Danóciho sa vďaka svojim fóliovníkom v Hurbanove i v Topoľčanoch v posledných vyše piatich rokoch významne podieľala na znovuoživení domáceho veľkopestovania uhoriek. Situáciu jej však komplikujú väzby na skrachovanú skupinu Arca, ktorá jej biznis financuje a nie je schopná poskytnúť prostriedky na ďalší rozvoj.

Dánoci je zároveň už dlho aj hlavným manažérom energetických i iných priemyselných podnikov skupiny, ktorá bankám i držiteľom svojich dlhopisov i zmeniek dlží až skoro jednu miliardu eur. Pretože chce s uhorkovým biznisom ďalej rásť a peniaze potrebuje aj na udržanie doterajšieho pestovania, potrebuje na to aj nového financujúceho partnera, ktorý by nahradil Arcu.

Danóci hľadá nielen nové pôžičky, ale vo firme, ktorá ovláda až zhruba tretinu domáceho trhu s uhorkami, by vedel prijať aj nového spoluinvestora, povedal Denníku E.

Nový rozvoj 

Nova Biomass Energy dnes uhorky pestuje vo dvoch veľkých fóliovníkoch v Hurbanove a Topoľčanoch. Aj jej produkcia prispela k tomu, že Slovensko si vie samo produkovať už tri štvrtiny všetkej skonzumovanej zeleniny.

V Hurbanove v lokalite Zelený háj chce

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Arca

Ceny energií

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie