Denník N

Ekonomický newsfilter: Podniky majú schválené kompenzácie a spotreba plynu klesá

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

včerajšie schválenie dotácií na energie v parlamente je doposiaľ najvýznamnejším krokom v prospech odberateľov, ktorí nemajú regulované ceny.

Ide najmä o podniky a samosprávy, ktorým by mal štát čoskoro vracať nejaké peniaze, ak ich platby za energie prekročili stanovenú hranicu.

Síce im to pomôže, ale gro cenového nárastu budú musieť utiahnuť aj tak sami.

Nie vždy to ide, priemyselná výroba sa medziročne znížila štvrtý mesiac po sebe.

Pozitívne však prekvapili správy o americkej inflácii. Priniesli nádej na pomalšie zvyšovanie úrokových sadzieb v USA. Akciové indexy aj ceny ropy išli v reakcii nahor.

Z Európskej centrálnej banky prišli opačné signály – viacerí guvernéri vrátane Petra Kažimíra presadzujú ďalší výrazný rast základných úrokov aj za cenu hospodárskej recesie, aby spomalili rast cien.

Ekonomický newsfilter má približne 1000 slov, prečítate ho za 4 minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Cenové stropy pre podniky sú schválené, ťažký priemysel má dostať ešte niečo navyše

Parlament včera schválil cenové stropy pre odberateľov, ktorí nemajú regulované ceny. Pomoc sa týka nielen firiem, ale napríklad aj škôl, nemocníc, miest a obcí.

Aké budú pravidlá: 

  • Ak platili za elektrinu nad 199 eur za megawatthodinu a za plyn nad 99 eur, štát im uhradí 80 percent rozdielu. Napríklad elektrina sa nad hranicou 199 eur držala

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie