Denník N

Mrakodrapy a pouličné lampy svietia menej, ulička lásky žiari ako vždy. Vo Frankfurte šetria aj na vianočných svetielkach

Eiserner Steg, v preklade železná lávka, je vyhľadávanou turistickou atrakciou a miestom, kde zamilované páry vešajú visiace zámky na znak svojej vernosti. Inokedy vysvietená a trblietavá na všetky strany, teraz je osvetlený iba chodník. Foto N - Tomáš Grečko
Eiserner Steg, v preklade železná lávka, je vyhľadávanou turistickou atrakciou a miestom, kde zamilované páry vešajú visiace zámky na znak svojej vernosti. Inokedy vysvietená a trblietavá na všetky strany, teraz je osvetlený iba chodník. Foto N – Tomáš Grečko

Na menej osvetlené ulice a nočnú panorámu bez svetelnej šou si zvyknete, vravia Frankfurtčania. Tmavšie vianočné trhy však už niektorí berú ako „temnú kapituláciu“ pred Putinom.

Osvetľovanie verejných budov je zväčša iba dekoratívne a jeho ukončením je možné dosiahnuť významné úspory v dohľadnom čase, konštatuje správa, ktorú si nechala vypracovať slovenská vláda. Napriek tomu sa nájdu mestá a inštitúcie, ktoré trvajú na tom, že aj počas energetickej krízy treba niektoré budovy nechať nasvietené.

Nitrianska radnica je proti zhasnutiu hradu a Dražovského kostolíka. „Nechceme totiž, aby panoráma Nitry pôsobila bezútešne,“ vysvetľuje hovorca Nitry Tomáš Holúbek. „Nechceme ani to, aby vstup do takého významného historického mesta bol ponurý a tmavý.“

Podľa nemeckých pravidiel by tieto budovy ostali v noci bez výnimky v tme. Povolené sú len bezpečnostné a núdzové svetlá. Mnohé nemecké mestá zašli ešte ďalej a stlmujú alebo rovno vypínajú aj lampy nočného osvetlenia.

Vo Frankfurte nad Mohanom, piatom najväčšom meste Nemecka, ich už vypli tisíce a ďalšie desaťtisíce prepli do úsporného režimu. Nočná panoráma mesta, ktorú tvoria jedny z najvyšších mrakodrapov v Európe, už nie je taká oslňujúca.

Svietiace euro je jednou z najznámejších atrakcií Frankfurtu. Málokomu sa však v týchto dňoch pošťastí urobiť si s ním fotku, keď je zapnuté. Foto N – Tomáš Grečko

Ulice Frankfurtu sú tmavšie od októbra, no nie všade rovnako. Na niektorých miestach, napríklad pri hlavnej vlakovej stanici, ich magistrát nechal svietiť na maxime.

Denník E sa pozrel na to, ako tamojšia radnica pristúpila k obmedzovaniu nočného osvetlenia, aké to prináša úspory, aké pocity z toho majú bežní Frankfurtčania a či sa viac boja, keď sa za tmy vracajú domov.

Nájdite, čo na fotke chýba

Main je nemecký názov rieky, ktorá Frankfurtom preteká. Po slovensky sa volá Mohan. Jej ľavý breh je vyhľadávaným miestom na posedenie na lavičkách, z ktorých si Frankfurtčania užívajú pohľad na „Mainhattan“ – finančnú štvrť, ktorá svojou siluetou pripomína Manhattan v americkom New Yorku.

Nočný Frankfurt pred krízou…

Foto – Roland Meinecke, wikimedia.org

… a nočný Frankfurt dnes

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Klimatická kríza

Nemecká ekonomika

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie