Denník N

Ekonomický newsfilter: Európsku úniu čaká ťažký rok, ekonomika sa ledva udrží nad vodou 

Ilustračné foto - Európska komisia
Ilustračné foto – Európska komisia

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

rast spotrebiteľských cien v USA sa v októbri spomalil viac, než sa čakalo, a investori na celom svete si vydýchli, keďže úroky asi nepôjdu tak prudko nahor (aj výnosy slovenských dlhopisov výrazne klesli). Americké akcie zaznamenali najväčší denný zisk za dva a pol roka a množia sa špekulácie, či na trhu po 10 mesiacoch poklesov nastal obrat.

Zatiaľ čo v USA inflácia klesá, v Európe sa naplno prejavujú dôsledky vojny na Ukrajine. Firmy sa musia potýkať s extrémnymi cenami energií a dvojciferná inflácia ukrajuje zo životnej úrovne domácností. Ekonomika európskej dvadsaťsedmičky sa budúci rok horko-ťažko udrží nad vodou, ukazuje piatková prognóza Európskej komisie. To isté platí pre odhadovaný slovenský ekonomický rast.

A ak si na začiatku týždňa chcete oddýchnuť od ťažších tém, odporúčame rozhovor Tomáša Hrivňáka s jedným z dizajnérov svetoznámej hry Assassin’s Creed.

Ekonomický newsfilter má približne 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Inflačné prekvapenie z USA vyvolalo na Wall Street eufóriu

Najočakávanejšou svetovou udalosťou minulého týždňa boli štvrtkové údaje o inflácii v USA. Správa, že rast cien sa spomalil viac, než sa čakalo, vylepšila náladu akciovým investorom. Americké akcie zaznamenali najväčší zisk od roku 2020.

Inflácia sa v októbri prekvapivo spomalila až na 7,7 percenta zo septembrových 8,2 percenta. Na trhu preto

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie