Denník N

Ekonomický newsfilter: Vláda do SPP leje pol miliardy, aj keď iným podnikom v energetike chce brať

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

vláda včera schválila polmiliardovú pomoc pre Slovenský plynárenský priemysel. Poslúžiť má na preklenutie ťažkých mesiacov, počas ktorých môže cena plynu stúpnuť až tak, že by to spôsobilo kolaps dodávok.

SPP by teda mohol v krajnej situácii vďaka tejto pomoci nakupovať plyn aj za vyššie ceny so stratami.

Je logické, že štát využíva svoj podnik na tlmenie rastu cien v tomto krízovom období. Problémy majú však aj iné energetické firmy. Napríklad Slovenské elektrárne žiadali nedávno od štátu 400-miliónovú pomoc.

Tu treba pripomenúť, že Hegerova vláda už pol roka hovorí o vyšších daniach pre monopoly, ktoré nazýva aj bohatými firmami. Návrh na zvýšenie osobitného odvodu pre regulované firmy vrátane energetických by mal schvaľovať parlament na ďalšej schôdzi. Pomocou pre SPP teraz vláda potvrdila, že to s energetikou nie je až také ideálne.

Ekonomický newsfilter má približne 1000 slov, prečítate ho za 4 minúty. Pripravili ho Ján Kováč a Marek Legéň.


1. Slovenská inflácia môže na prelome rokov preskočiť českú, lebo sa zvýšia regulované ceny

Inflácia na Slovensku je napriek októbrovému rastu stále najnižšia z krajín Vyšehradskej štvorky. V januári sa to však môže zmeniť, keďže sa budú zvyšovať regulované ceny energií. A v takom Česku sa už vývoj inflácie obrátil vďaka vládnym opatreniam.

Na Slovensku sa medziročná inflácia zrýchlila zo septembrových 14,2 percenta na 14,9 percenta. V Česku klesla a priblížila sa na slovenskú úroveň. Najvyššia, 21-percentná bola v Maďarsku.

Prečo môžeme Čechov predbehnúť:

  • Na Slovensku sa ceny energií pre domácnosti menia štandardne raz ročne v januári, v Česku priebežne.
  • Tento rozdiel doteraz na Slovensku tlmil infláciu. Napríklad v októbri

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie