Denník N

Ekonomický newsfilter: Slovenská ekonomika je zatiaľ v pluse, ale do recesie sa prepadne už na prelome rokov

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

slovenská ekonomika pozitívne prekvapila, keď sa v treťom štvrťroku ešte nedostala do mínusu, ako vzhľadom na dvojcifernú infláciu a slabnúci domáci dopyt predpovedali ekonómovia. Krátkej recesii na prelome rokov sa však Slovensko zrejme nevyhne.

Po včerajšku si môžu trochu vydýchnuť samosprávy, ktorým vláda sľúbila rovnaký mechanizmus kompenzácie drahej elektriny a plynu, ako budú mať podniky. Aj keď budú za elektrinu platiť niekoľkonásobne viac ako tento rok, obce, mestá a župy sú s vládnou ponukou spokojné. Odstránila sa obrovská neistota a konečne budú môcť vypracovať rozpočty na budúci rok, ktoré zo zákona musia byť vyrovnané.

Ruské ostreľovanie Ukrajiny zasahuje už aj krajiny v jej okolí vrátane Slovenska. Podľa večerných informácií ruské rakety dopadli na územie Poľska a zabili dvoch ľudí. Spôsobili aj dočasné vyradenie ropovodu Družba, cez ktorý prúdi ropa aj na Slovensko. Moldavsko zas postihli masívne výpadky elektriny, ktorú dováža z Ukrajiny.

Ekonomický newsfilter má približne 1250 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Slovenská ekonomika pozitívne prekvapila

Slovenská ekonomika prekvapivo v treťom štvrťroku ďalej rástla, ekonómovia pritom očakávali medzikvartálnu stagnáciu alebo mierny pokles. Ten sa však pravdepodobne len oddialil na posledné tri mesiace roka, hovoria experti.

Medziročný ekonomický rast sa podľa včerajších údajov štatistického úradu

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách na kanáli Denník E

Ekonomika

Teraz najčítanejšie