Sľubujú rady, ako ušetriť, a ukážu, kde zbytočne míňate. Aplikácie na správu osobných financií chcú poraziť banky

- Na Slovensku pribúdajú aplikácie, ktoré chcú pomôcť ľuďom spravovať osobné financie a učia ich šetriť. Modely, ako na tom zarábajú, sú rôzne.
- Potrebujú povolenie pripojiť sa k vášmu účtu v banke, detaily však nevidia a dáta môžu analyzovať, len ak sú pod kontrolou centrálnej banky.
- Finančné aplikácie môžu pomôcť zvýšiť finančnú gramotnosť ľudí a ich sebavedomie, no nie sú zárukou, že sa k starým zvykom nevrátia, ukazuje štúdia.
Na Slovensku pribúdajú aplikácie, ktoré chcú ľuďom radiť, ako správne hospodáriť s peniazmi. Ponúkajú prehľady výdavkov a finančné plány stavajúc na tom, že banky, ktoré o svojich klientoch vedia najviac, im takúto službu v dostatočnej kvalite neposkytujú.
Už v máji spustil aplikáciu Finbot obchodník s cennými papiermi Finax, zatiaľ ju využívajú hlavne jeho klienti. Finančná aplikácia Patron Go z Česka, ktorá ľudí od jesene oslovuje na sociálnych sieťach, je v prvej desiatke najsťahovanejších aplikácií vo financiách bez poplatku. Pred ňou je len peňaženka od Googlu a aplikácie najväčších bánk. Ďalšia novinka Moneyhoon by mala pribudnúť čoskoro.
Aj keď sú všetky len v začiatkoch, štatistiky sťahovania českej aplikácie Patron Go ukazujú, že hľadanie rezerv v rodinnom rozpočte v čase vysokej inflácie a energetickej krízy je pre ľudí dôležitou témou. A nechcú sa o nej rozprávať len s bankárom či finančným sprostredkovateľom. Sú ochotní zveriť svoje citlivé údaje z bankových účtov aj novej aplikácii, ktorá tvrdí, že im „vychytá finančné vírusy“ a nájde služby, za ktoré platia zbytočne veľa.
Prečo je to dôležité: Finančná gramotnosť na Slovensku je nízka