Denník N

Zelený newsfilter: Vaše posledné nové SUV so spaľovacím motorom môže narobiť ešte veľa zlého

Foto N – Tomáš Grečko
Foto N – Tomáš Grečko

Správy z uplynulého týždňa potvrdzujú obavy, že vojna a energetická kríza podkopávajú boj s klimatickou krízou.

Obavy z udržania ekonomického rastu mohli okrem iného prispieť k tomu, že návrh Európskej komisie na sprísnenie emisných noriem pre vozidlá vyrobené po roku 2025 je miernejší, než sa očakávalo.

Tunajší investori zase zvyšujú tlak na výstavbu nových spaľovní, ktoré – akokoľvek moderné, dokážu zachytávať všetko možné, len nie oxid uhličitý.

A deštruktívny vplyv Putinovej vojny vidno aj na správaní sa ruských zástupcov na klimatickej konferencii COP27 v egyptskom Šarm aš-Šajchu. Podľa britského denníka The Guardian sú medzi nimi aj oligarchovia a osoby zo sankčných zoznamov, ktorí prišli namiesto boja s klimatickou krízou dohadovať do Egypta fosílny biznis.

Triezvo sa treba pozerať aj na správy o nadpriemerne teplej jeseni. Tá môže pomôcť Európe ušetriť viac plynu, než sa čakalo, čo je dobrá správa v energetickej vojne proti Putinovi. Vypovedá to však o veľmi zlom stave planéty.

Na západnom Slovensku sa ešte ani na začiatku novembra nevyskytol mráz, inde bol počet dní s mrazom podľa meteorológov „symbolický”. Počasie už nikdy nebude „normálne“.

Dnešný Zelený newsfilter má 1 400 slov a stihnete ho prečítať za 6 minút.


1. Nové limity na emisie „spaľovákov“ písali podľa enviroexpertov najskôr lobisti

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie