Denník N

Firemný newsfilter: Trnavský bytový megaprojekt, nové dotácie na lepšie potraviny a Biotika sa zachytila záchranného lana

Vizualizácia - cukrovar.sk
Vizualizácia – cukrovar.sk

Nemecké firmy na Slovensku, ktoré patria medzi najväčších tunajších investorov a platcov daní a odvodov, sa zväčša nechystajú prepúšťať. Znižovanie stavov pripravuje iba štvrtina z nich, no štvrtina chce prijímať viac ľudí.

No aj nemeckí investori sa tu obávajú budúcnosti. Viac než štyri pätiny z nich podľa prieskumu obchodnej komory očakávajú zhoršenie alebo stagnáciu obchodnej situácie. Okrem drahých energií ich najviac ťažia vysoké náklady na zamestnávanie.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Priemyselník Šebo chce v Trnave využiť zavretý cukrovar na výstavbu jeden a pol tisíca bytov

V areáli bývalého trnavského cukrovaru, ktorý sa zavrel už pred 18 rokmi, vznikne podľa Hospodárskych novín obytná štvrť s 1 500 bytmi v 13 rezidenčných blokoch. Projekt ponúkne rovnaký počet bytov, ako sa v celom okrese Trnava vybudovalo za celý minulý rok.

Kto stojí za projektom

  • Byty chce vybudovať skupina United Industries v rukách priemyselníka Eduarda Šeba, ktorý po páde socializmu zbohatol na skupovaní cukrovarov, ale neskôr presmeroval svoj kapitál do vinárstva či mliekarenstva.
  • Šebo už dlhšie vyhlasuje, že chce byť silný aj v realitách. Využíva na ne hlavne priemyselné areály, ktoré mu zostali po zavretí cukrovarov. Ich trhové pozície totiž predal na prelome milénia zahraničným investorom, no viaceré staré fabriky mu zostali.
  • Priemyselník pôvodne začínal vo vedení kontroverzných Harvardských fondov, v ktorých bol aktívny aj Juraj Široký.
  • Šebo sa zviditeľnil aj tým, že na začiatku koronakrízy poskupoval po Európe veľké objemy ochranných pomôcok a predal ich do v tom čase vírusom najviac sužovanej Číny. Neskôr chcel pomôcky voziť opačným smerom.
Eduard Šebo. Foto – TASR

Čo ešte ponúkne nový trnavský projekt

  • V lokalite sa budú nachádzať aj detské a športové ihriská, obchody, reštaurácie a kancelárie.
  • Investor plánuje v projekte zachovať historický nádych pôvodnej výrobne. Sčasti zrevitalizuje pri výstavbe nových bytoviek aj bývalé budovy cukrovaru.

Šebova biznisová mozaika
Tržby za rok 2021

  • Vinárstvo: Víno NitraShebo Winery Modra – tržby 9 miliónov eur
  • Mliekarenstvo: Levické mliekarne – tržby 19 miliónov eur
  • Výroba zdravotných pomôcok: Protetika – tržby 16 miliónov eur

2. Minister Vlčan dokáže vylobovať pre potravinárov a farmárov v krízach viac mimoriadnych výpomocí ako jeho predchodcovia

Neobvykle veľké eurofondové balíky na modernizáciu a rozšírenie domácich potravinárskych fabrík, ktoré sa začínajú prideľovať v tomto období, sa navýšia z doterajších 330 miliónov o ďalších 120 miliónov eur. Mininister pôdohospodárstva Samuel Vlčan totiž našiel na to zdroje v iných menej čerpaných projektoch svojho ministerstva.

Potravinári majú z dodatočných stimulov získať navyše 70 miliónov eur a farmári zameraní na nedostatkové ovocie, hrozno a zeleninu 50 miliónov eur.

Úspešný minister: Bývalému bankárovi Vlčanovi sa už dlhšie darí získavať

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Firemný newsfilter

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie