Denník N

Ekonomický newsfilter: Hegerovej vláde hrozia výpovede lekárov aj trest za výdavkové limity, privolala si to sama

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

k záveru roka padajú na Hegerovu vládu vážne problémy, ktoré neprivolal nikto iný, iba jej ministri.

Prvým sú odchody lekárov, ktoré by sa mohli zavŕšiť o dva týždne, po uplynutí výpovedných lehôt.

Ak nastane kolaps zdravotníctva, príčinou bude chýbajúca autorita a predvídateľnosť ministrov zdravotníctva a financií.

Druhým problémom je hrozba prepadnutia peňazí z plánu obnovy, keďže vláda nesplnila jeden zo záväzkov, ktorý sa týka rozumného hospodárenia.

Heger a spol. veľmi dobre vedeli, že ich úlohou je zaviesť do rozpočtu výdavkové limity, ale urobili to iba akože a dúfali, že si to Európska komisia nevšimne. Tá im teraz dala jasne najavo, že sa prepočítali.

Vláda po kúskoch schvaľuje a zavádza aspoň opatrenia na tlmenie cien. V stredu schválila 20-miliónový program pre domovy sociálnych služieb aj presnejšie pravidlá, podľa ktorých sa má budúci rok rozdeľovať lacná elektrina domácnostiam.

Ekonomický newsfilter má takmer 1400 slov, prečítate ho za necelých 6 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Odchod dvetisíc lekárov sa blíži, väčšina podmienok nie je splnená

Včerajší 17. november bol dňom boja nielen za slobodu a demokraciu, ale aj za zlepšenie podmienok v zdravotníctve. Na proteste pred úradom vlády sa zišli desiatky až stovky lekárov.

Žiadajú splnenie ôsmich požiadaviek. V opačnom prípade o dva týždne nenastúpi do práce dvetisíc lekárov, ktorým vtedy uplynie výpovedná lehota. Utrpela by tým napríklad bratislavská Univerzitná nemocnica, v ktorej dalo výpovede 500 z 1500 lekárov. V bratislavských nemocniciach by sa mohlo len v decembri odsunúť 500 plánovaných operácií.

Lekárski odborári o svojich požiadavkách rokovali s vládou v stredu sedem hodín.

Ich predseda Peter Visolajský na včerajšom proteste povedal, že sa k dohode s vládou blížia, ale na väčšine bodov sa ešte nedohodli. Premiér Eduard Heger krátko predtým tvrdil opak.

O čom rokujú:

 • Parlament už tento rok platy lekárom a sestrám zvýšil. Odbory však žiadajú ešte výraznejší nárast. Na zozname majú okrem iného aj vyššie

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie