Denník N

Ekonomický newsfilter: Hegerovej vláde hrozia výpovede lekárov aj trest za výdavkové limity, privolala si to sama

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

k záveru roka padajú na Hegerovu vládu vážne problémy, ktoré neprivolal nikto iný, iba jej ministri.

Prvým sú odchody lekárov, ktoré by sa mohli zavŕšiť o dva týždne, po uplynutí výpovedných lehôt.

Ak nastane kolaps zdravotníctva, príčinou bude chýbajúca autorita a predvídateľnosť ministrov zdravotníctva a financií.

Druhým problémom je hrozba prepadnutia peňazí z plánu obnovy, keďže vláda nesplnila jeden zo záväzkov, ktorý sa týka rozumného hospodárenia.

Heger a spol. veľmi dobre vedeli, že ich úlohou je zaviesť do rozpočtu výdavkové limity, ale urobili to iba akože a dúfali, že si to Európska komisia nevšimne. Tá im teraz dala jasne najavo, že sa prepočítali.

Vláda po kúskoch schvaľuje a zavádza aspoň opatrenia na tlmenie cien. V stredu schválila 20-miliónový program pre domovy sociálnych služieb aj presnejšie pravidlá, podľa ktorých sa má budúci rok rozdeľovať lacná elektrina domácnostiam.

Ekonomický newsfilter má takmer 1400 slov, prečítate ho za necelých 6 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Odchod dvetisíc lekárov sa blíži, väčšina podmienok nie je splnená

Včerajší 17. november bol dňom boja nielen za slobodu a demokraciu, ale aj za zlepšenie podmienok v zdravotníctve. Na proteste pred úradom vlády sa zišli desiatky až stovky lekárov.

Žiadajú splnenie ôsmich požiadaviek. V opačnom prípade o dva týždne nenastúpi do práce dvetisíc lekárov, ktorým vtedy uplynie výpovedná lehota. Utrpela by tým napríklad bratislavská Univerzitná nemocnica, v ktorej dalo výpovede 500 z 1500 lekárov. V bratislavských nemocniciach by sa mohlo len v decembri odsunúť 500 plánovaných operácií.

Lekárski odborári o svojich požiadavkách rokovali s vládou v stredu sedem hodín.

Ich predseda Peter Visolajský na včerajšom proteste povedal, že sa k dohode s vládou blížia, ale na väčšine bodov sa ešte nedohodli. Premiér Eduard Heger krátko predtým tvrdil opak.

O čom rokujú:

  • Parlament už tento rok platy lekárom a sestrám zvýšil. Odbory však žiadajú ešte výraznejší nárast. Na zozname majú okrem iného aj vyššie

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie