Denník N

Ekonomický newsfilter: Bohatí predsa len idú pomáhať chudobným so škodami zo zmeny klímy

Záplavy v Pakistane, august 2022. Foto – AP
Záplavy v Pakistane, august 2022. Foto – AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

pre mnohých je udalosťou uplynulého víkendu otvorenie kontroverzných majstrovstiev sveta vo futbale, ktoré sa odohrávajú v katarskom emiráte.

Skvelú architektúru draho vybudovaných štadiónov zatieňujú informácie o obetiach na životoch robotníkov, ktorí pracovali na zle zabezpečných stavbách, správy o potláčaní ľudských práv a podozrenia z korupcie pri získaní práva na zorganizovanie tohto šampionátu.

Skutočnou udalosťou víkendu je však historická dohoda účastníkov globálnej klimatickej konferencie, podľa ktorej majú bohaté štáty sveta, zodpovedné v najväčšej miere za globálne otepľovanie, prispievať chudobným štátom na odstraňovanie súvisiacich škôd. V súčasnej zložitej situácii je aj malý pokrok v tejto téme dôležitý, hoci svet naliehavo potrebuje oveľa viac.

Dnes má Ekonomický newsfilter 1320 slov, venujte mu 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.

1. V Šarm aš-Šajchu napokon predsa odsúhlasili vytvorenie globálneho fondu na krytie škôd v postihnutých krajinách

V známom egyptskom letovisku sa výročná globálna klimatická konferencia neplánovane predĺžila aj do víkendu. Aj vďaka tomu sa napokon egyptskému predsedníctvu podarilo zažehnať obavy, že sa skončí bez dohody, a teda aj bez záverečnej deklarácie.

V nedeľu skoro ráno napokon takmer dvesto krajín odsúhlasilo

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách na kanáli Denník E

Ekonomika

Teraz najčítanejšie