Denník N

Ekonomický newsfilter: Finančné trhy signalizujú, že úrokové sadzby ešte vzrastú o jeden a pol percentného bodu

Šéfka ECB Christine Lagardová. Foto - TASR/AP
Šéfka ECB Christine Lagardová. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

utorkový Ekonomický newsfilter je na dobré správy chudobný. Ani včerajšie 10-hodinové rokovanie lekárov s ministrami financií a zdravotníctva neprinieslo dohodu, a vo vzduchu tak stále visí hrozba, že už o deväť dní odíde z práce zhruba 2100 lekárov. Nálada na tlačovkách oboch zúčastnených strán nebola príliš optimistická.

Tento týždeň budú rokovať aj ministri energetiky členských krajín Európskej únie, ale dohoda o energetickom balíčku je nepravdepodobná. Problémom je požiadavka väčšiny štátov vrátane Slovenska na efektívne stropy na ceny plynu, s ktorými nesúhlasia napríklad Nemecko a Holandsko.

Ani čitateľov, ktorí dúfajú, že úrokové sadzby čoskoro prestanú rásť, nepotešíme. Finančné trhy odhadujú, že Európska centrálna banka ich zdvihne do konca septembra budúceho roka ešte o jeden a pol percentného bodu.

Dnes má Ekonomický newsfilter 1000 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Úrokové sadzby v eurozóne môžu ísť ešte výrazne hore

Inflácia v eurozóne je už dvojciferná, ale jej ekonomika smeruje do recesie. Európska centrálna banka signalizuje odhodlanie stlačiť rast cien k dvom percentám, a tak je namieste otázka, kde sa so zvyšovaním úrokových sadzieb zastaví. Analytici Národnej banky Slovenska priblížili, ako na ňu odpovedajú finančné trhy.

ECB od júla už zdvihla

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie