Denník N

Ekonomický newsfilter: Eurokomisia navrhla cenové stropy na plyn tak, že sa nikdy nemusia aktivovať 

Nórska ťažobná plošina West Phoenix v Severnom mori. Foto - Equinor, Seadrill
Nórska ťažobná plošina West Phoenix v Severnom mori. Foto – Equinor, Seadrill

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

vláda a lekárske odbory sa blížia k dohode, ktorá zabráni hromadnému odchodu lekárov a tým aj kolapsu zdravotníctva. Problémom po včerajšom rokovaní zostala už len 40-miliónová medzera medzi sumou na platy, ktorú žiadajú odborári, a 309 miliónmi, ktoré ponúka vláda.

Ponuka je podľa ministra financií Igora Matoviča definitívna a lekári sa k nej majú vyjadriť dnes. Spor je o relatívne zanedbateľnú sumu, a ak odborári ponuku akceptujú, nebola by to kapitulácia.

Včera Európska komisia predstavila návrh mechanizmu na reguláciu trhových cien plynu, ktorý zrejme nikomu nepomôže. Na jeho aktiváciu by mal plyn zdražieť na 275 eur za megawatthodinu – skoro dvaapolnásobne oproti dnešku – a extrémnu cenu si dva týždne udržať. To sa nestalo ani na vrchole letnej energetickej krízy, upozorňuje Bloomberg.

 

Dnes má Ekonomický newsfilter 1000 slov, prečítate ho za približne 4 minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Návrh Európskej komisie na plynové cenové stropy je len formálny

Návrh európskeho mechanizmu, ktorý by mal limitovať prudké výkyvy v cenách plynu, nepotešil Slovensko a ostatných podporovateľov cenových stropov. Európska komisia ho navrhla tak, že ani výrazný rast cien v porovnaní s dneškom nevyvolá jeho aktiváciu.

Eurokomisia navrhla cenový

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie