Denník N

Zelený newsfilter: Jeden dôvod navyše, prečo bojovať o šikovných lekárov

Koláž N, ilustračné foto - TASR/AP
Koláž N, ilustračné foto – TASR/AP

Hlavnou udalosťou posledných dní na Slovensku sú bezvýsledné rokovania medzi vládou a lekárskymi odbormi.

Šikovných lekárov si pritom nemôžeme dovoliť stratiť aj preto, že z dôvodu klimatickej krízy ich budeme potrebovať ešte viac.

Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že klimatická zmena je najväčšou hrozbou pre verejné zdravie, akej ľudstvo čelí.

Jej následky zvýšia tlak na rozpočty v zdravotníctve aj na lekárov. Najviac to, samozrejme, pocítia najzasiahnutejšie rozvojové krajiny, no zvýšený nápor čaká aj Slovensko.

V našich zemepisných šírkach sa dá očakávať nárast respiračných a srdcových ochorení, alergií, infekčných chorôb a kolapsov z tepla. Svetová zdravotnícka organizácia očakáva v Európe aj zvýšenie počtu zranení a úmrtí spojených s extrémnymi horúčavami, požiarmi a povodňami.

K zmierneniu týchto následkov neprispieva ani fakt, že najväčší svetoví znečisťovatelia neprejavujú ochotu drasticky obmedziť svoje emisie skleníkových plynov.

Potvrdili to aj záverečné rokovania na klimatickej konferencii OSN v egyptskom Šarm aš-Šajchu, ktoré sa skončili iba dohodou na zriadení fondu na krytie škôd spôsobených klimatickými katastrofami.

Dnešný Zelený newsfilter má 1 200 slov a stihnete ho prečítať za 5 minút.


1. Ďalšiu klimatickú konferenciu hostí krajina, ktorá chce klimatickú krízu odvrátiť aj s pomocou ropy a plynu

Rafinéria Ruwais v Spojených arabských emirátoch. Foto – Rickmajm, Wikimedia.org (licencia CC BY-SA 4.0)

Ak sa dá z rokovaní na klimatickej konferencii OSN urobiť nejaký všeobecný záver, tak ten, že ich zásadne ovplyvňuje prístup hostiteľskej krajiny. Tej automaticky patrí aj

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Klimatická kríza

  Ochrana prírody

  Príroda

  Zdravotníctvo

  Zelený newsfilter

  Životné prostredie

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie