Denník N

Ekonomický newsfilter: Matovič nabúral verejné financie tak ako vojna na Ukrajine

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

Slovensko má schválené eurofondy na ďalšie obdobie 2021 – 2027, ale nie je to žiadna veľká sláva, lebo z tohto obdobia už prešli takmer dva roky.

Na začiatku predchádzajúceho obdobia nám Európska komisia schválila najväčšie operačné programy oveľa skôr. Slovensko, ktoré trpí pomalým čerpaním eurofondov, má teda už v úvode zlú východiskovú pozíciu.

Ministerka pre eurofondy Veronika Remišová chce problém riešiť pokutami pre ministerstvá, napríklad stiahnutím peňazí na mzdy alebo odobratím riadiacich právomocí.

Parlamentný finančný výbor sa po prestávke včera vrátil k debate o vyšších daniach, ktoré chce koalícia vytiahnuť najmä z energetických a telekomunikačných firiem a z poisťovní.

Z malej časti by mohli vykryť 3,5-miliardovú rozpočtovú rezervu, ktorú koalícia predbežne vyčlenila na riešenie energetickej krízy.

Celkovo je však návrh budúcoročného rozpočtu vysoko deficitný a podľa najnovších prepočtov sa výrazne zhoršila aj dlhodobá udržateľnosť verejných financií.

Ekonomický newsfilter má dnes 1200 slov, prečítate si ho za necelých 5 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Ropovod Družba opäť vyradili rakety a Európa sa háda o cenových stropoch

Včera a predvčerom bol opäť odstavený ropovod Družba, ktorý vedie z Ruska cez Ukrajinu do strednej Európy.

Ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko označil za dôvod ruské raketové útoky, slovenské ministerstvo hospodárstva zase neodkladné práce na ukrajinskej elektrickej sústave. Zrejme teda rakety vyradili elektrickú sieť, ktorú potom bolo treba opraviť.

Ruské rakety na pár hodín vyradili Družbu aj minulý týždeň. Putinova snaha o zničenie ukrajinskej energetiky teda ovplyvňuje aj Slovensko, hoci jej dôsledky zatiaľ neboli trvalé.

Ukrajinská infraštruktúra je tak trochu aj naša – priteká cez ňu ropa a plyn a na začiatku vojny sa spojili aj naše elektrické sústavy.

Raketové útoky môžu teda zhoršiť energetickú krízu, ktorá robí európskej ekonomike veľké problémy.

Európska hádka okolo stropov

Európska únia pôsobí pri ich riešení bezradne, čo vidno najmä na debate o cenových stropoch na plyn. Medzi európskymi ministrami pre energetiku sa pred včerajším rokovaním o tejto téme stupňovala

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie