Denník N

Ekonomický newsfilter: Kolaps zdravotníctva sa odkladá, ale rozpočtové provizórium je čoraz reálnejšie

Za lekárske odbory chodia rokovať aj ich predseda Peter Visolajský (vpravo) a Anton Chromík. Foto – Úrad vlády
Za lekárske odbory chodia rokovať aj ich predseda Peter Visolajský (vpravo) a Anton Chromík. Foto – Úrad vlády

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

zajtra sa začína schôdza parlamentu, na ktorej sa okrem iného bude debatovať o návrhu rozpočtu na budúci rok. Menšinová koalícia zatiaľ preň nemá podporu a riziko rozpočtového provizória je čoraz vyššie.

Ak ho však aj vláda s pomocou skrytých či otvorených fašistov predsa len pretlačí, nebude všetkému koniec. Už v máji prestanú platiť výnimky zo sankcií dlhovej brzdy, vláda bude musieť požiadať o dôveru, škrtiť výdavky a pripraviť vyrovnaný rozpočet.

Udalosťou týždňa bola nepochybne dohoda vlády s lekárskymi odbormi, v ktorej ustúpila ich platovým požiadavkám. Sobotné rokovania sa diali už bez Igora Matoviča, ktorý v siahodlhom statuse na Facebooku nazval lekárov vydieračmi, a aby ich v očiach ľudí ponížil ešte viac, pripomenul, ako v 90. rokoch jeho matka platila úplatok za otcovu operáciu. Lekári stiahnu výpovede, čo síce odvráti katastrofu, ale problémy zdravotníctva nevyrieši.

Ekonomický newsfilter má dnes zhruba 1300 slov, prečítate si ho za necelých 6 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1 .Rozpočet nemá v parlamente istú podporu

Po uplynulom týždni je jasné, že vládna trojkoalícia sa s podporou štátneho rozpočtu v parlamente bude musieť spoliehať na fašistov, respektíve poslancov, ktorí sa doň dostali na ich kandidátke. Nie je však isté, že ju získa, a tak je čoraz reálnejšia možnosť, že budúci rok sa začne rozpočtovým provizóriom.

O návrhu rozpočtu s plánovaným deficitom 6,4 percenta HDP, čo je

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie