Denník N

Ekonomický newsfilter: Kolaps zdravotníctva sa odkladá, ale rozpočtové provizórium je čoraz reálnejšie

Za lekárske odbory chodia rokovať aj ich predseda Peter Visolajský (vpravo) a Anton Chromík. Foto – Úrad vlády
Za lekárske odbory chodia rokovať aj ich predseda Peter Visolajský (vpravo) a Anton Chromík. Foto – Úrad vlády

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

zajtra sa začína schôdza parlamentu, na ktorej sa okrem iného bude debatovať o návrhu rozpočtu na budúci rok. Menšinová koalícia zatiaľ preň nemá podporu a riziko rozpočtového provizória je čoraz vyššie.

Ak ho však aj vláda s pomocou skrytých či otvorených fašistov predsa len pretlačí, nebude všetkému koniec. Už v máji prestanú platiť výnimky zo sankcií dlhovej brzdy, vláda bude musieť požiadať o dôveru, škrtiť výdavky a pripraviť vyrovnaný rozpočet.

Udalosťou týždňa bola nepochybne dohoda vlády s lekárskymi odbormi, v ktorej ustúpila ich platovým požiadavkám. Sobotné rokovania sa diali už bez Igora Matoviča, ktorý v siahodlhom statuse na Facebooku nazval lekárov vydieračmi, a aby ich v očiach ľudí ponížil ešte viac, pripomenul, ako v 90. rokoch jeho matka platila úplatok za otcovu operáciu. Lekári stiahnu výpovede, čo síce odvráti katastrofu, ale problémy zdravotníctva nevyrieši.

Ekonomický newsfilter má dnes zhruba 1300 slov, prečítate si ho za necelých 6 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1 .Rozpočet nemá v parlamente istú podporu

Po uplynulom týždni je jasné, že vládna trojkoalícia sa s podporou štátneho rozpočtu v parlamente bude musieť spoliehať na fašistov, respektíve poslancov, ktorí sa doň dostali na ich kandidátke. Nie je však isté, že ju získa, a tak je čoraz reálnejšia možnosť, že budúci rok sa začne rozpočtovým provizóriom.

O návrhu rozpočtu s plánovaným deficitom 6,4 percenta HDP, čo je

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie