Denník N

Ekonomický newsfilter: Vláda schválila daň pre elektrárne. Zasiahnuť ich má už o dva dni, ale nedá sa vypočítať

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

čínske protesty proti pandemickým obmedzeniam stlačili ceny ropy na najnižšiu úroveň od začiatku tohto roka.

Covid v Číne je stále na vzostupe a nariadenia vlády sú prehnane prísne, čo už dlhšie brzdí ekonomický rast.

Teraz pribudol ešte jeden dôvod – politická neistota vyvolaná protestmi. Sú najväčšie od tých z roku 1989, ktoré vláda krvavo potlačila.

Krátko po dosiahnutí dohody o platoch lekárov v nemocniciach sa ozvali ambulancie. Hovoria, že im pre vysoké ceny energií hrozí zatváranie. Žiadajú zvýšenie štátneho rozpočtu pre zdravotníctvo, aby sa k nim dostalo viac peňazí.

Ekonomický newsfilter má dnes 1270 slov, prečítate ho za približne 5 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Vláda schválila daň na výrobu elektriny. Sadzba je 90 percent, základ neznámy

Vláda včera schválila špeciálny 90-percentný odvod pre výrobcov elektriny. Nebudú ho platiť plynové elektrárne, ktoré majú extrémne drahé palivo.

Vládny návrh novely zákona o energetike spomína jadrové, vodné, slnečné, biomasové a hnedouhoľné elektrárne. Na zozname sú aj ďalšie, ktoré však nemajú v slovenskom energetickom mixe vysoké zastúpenie. Výnimku dostanú malé zdroje s výkonom do 0,9 megawattu.

Čo je na odvode čudné:

  • Takzvaný odvod z nadmerných príjmov síce má jasnú sadzbu – 90 percent, ale chýba základ, z ktorého sa bude počítať.
  • Podľa navrhovanej novely sa má vyrátať z príjmov z predaja elektriny nad určitou hranicou. V návrhu však táto hranica nie je stanovená, je tam len veľmi široké rozpätie – od 50 do 250 eur za megawatthodinu. Presné hodnoty stropov pre jednotlivé typy elektrární má vláda určiť nariadením.
  • Daň sa má platiť za obdobie od začiatku decembra, ktoré sa začína už pozajtra a štyri dni po schválení vo vláde. Parlament má zákon

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie