Denník N

Ekonomický newsfilter: Vláda schválila daň pre elektrárne. Zasiahnuť ich má už o dva dni, ale nedá sa vypočítať

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

čínske protesty proti pandemickým obmedzeniam stlačili ceny ropy na najnižšiu úroveň od začiatku tohto roka.

Covid v Číne je stále na vzostupe a nariadenia vlády sú prehnane prísne, čo už dlhšie brzdí ekonomický rast.

Teraz pribudol ešte jeden dôvod – politická neistota vyvolaná protestmi. Sú najväčšie od tých z roku 1989, ktoré vláda krvavo potlačila.

Krátko po dosiahnutí dohody o platoch lekárov v nemocniciach sa ozvali ambulancie. Hovoria, že im pre vysoké ceny energií hrozí zatváranie. Žiadajú zvýšenie štátneho rozpočtu pre zdravotníctvo, aby sa k nim dostalo viac peňazí.

Ekonomický newsfilter má dnes 1270 slov, prečítate ho za približne 5 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Vláda schválila daň na výrobu elektriny. Sadzba je 90 percent, základ neznámy

Vláda včera schválila špeciálny 90-percentný odvod pre výrobcov elektriny. Nebudú ho platiť plynové elektrárne, ktoré majú extrémne drahé palivo.

Vládny návrh novely zákona o energetike spomína jadrové, vodné, slnečné, biomasové a hnedouhoľné elektrárne. Na zozname sú aj ďalšie, ktoré však nemajú v slovenskom energetickom mixe vysoké zastúpenie. Výnimku dostanú malé zdroje s výkonom do 0,9 megawattu.

Čo je na odvode čudné:

  • Takzvaný odvod z nadmerných príjmov síce má jasnú sadzbu – 90 percent, ale chýba základ, z ktorého sa bude počítať.
  • Podľa navrhovanej novely sa má vyrátať z príjmov z predaja elektriny nad určitou hranicou. V návrhu však táto hranica nie je stanovená, je tam len veľmi široké rozpätie – od 50 do 250 eur za megawatthodinu. Presné hodnoty stropov pre jednotlivé typy elektrární má vláda určiť nariadením.
  • Daň sa má platiť za obdobie od začiatku decembra, ktoré sa začína už pozajtra a štyri dni po schválení vo vláde. Parlament má zákon

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie