Denník N

Ekonomický newsfilter: Daň z mimoriadnych ziskov môže byť porušením memoranda o lacnej elektrine so Slovenskými elektrárňami

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

návrh na zdanenie mimoriadnych ziskov výrobcov elektriny, ktorý vláda schválila v pondelok a ešte tento týždeň chce aj pretlačiť v parlamente, má viacero problémov. Okrem toho, že daň môže byť likvidačná pre niektorých prevádzkovateľov obnoviteľných zdrojov, potenciálne ohrozuje aj dohodu vlády so Slovenskými elektrárňami o výhodnej dodávke elektriny pre domácnosti. Energetici navyše ani nevedia, koľko majú platiť, zistia to až neskôr z vládneho nariadenia.

Aj po zvyšok týždňa sa všetko dôležité na domácej scéne bude odohrávať v parlamente. Hrozí tam napríklad, že vládna koalícia roztrhá aj ďalšie memorandum. To, ktoré vláda podpísala s bankami pred viac ako dvoma rokmi, keď im sľúbila, že zruší špeciálnu daň pre sektor.

Vrcholom schôdze však bude hlasovanie o štátnom rozpočte. Menšinová vláda už teraz preň nemá jasnú podporu a v tejto súvislosti je zaujímavé rebelské vyhlásenie deviatich poslancov klubu OĽaNO. Žiadajú, aby Igor Matovič a vláda v rozpočte dali peniaze samosprávam za výpadok zapríčinený rodinným balíčkom a doplnili do rozpočtu aj výdavkové limity.

Je ešte skoro povedať, či to myslia naozaj vážne, bolo by však dobré, ak vo vnútri koalície ministrovi financií vyrastie opozícia s reálnou silou korigovať jeho „atómové“ nápady.

Ekonomický newsfilter má dnes 1150 slov, prečítate ho za približne 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Kmotrík chce od štátu okrem dotácie na štadión aj odškodné

Ivan Kmotrík od štátu žiada viac ako neodňatie dotácie, ktorú mu na výstavbu Národného futbalového štadióna v Bratislave sľúbila vláda Smeru. Na súde sa bude domáhať aj

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie