Denník N

Ekonomický newsfilter: Koalícia cenami energií zabojovala o budúceho voliča

Foto - TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

strany vládnej koalície včera mohutne zabojovali o budúceho voliča. Premiér Eduard Heger s ministrami ďalších koaličných strán za chrbtom ohlásil mimoriadne veľkorysé dotovanie budúcoročných cien energií pre domácnosti. Zaplatia to nevyčerpané eurofondy a štátny rozpočet – ale len, ak bude schválený.

Nátlaková hra menšinovej vlády so štátnym rozpočtom, od schválenia ktorého závisí prakticky každá pomoc v budúcnosti, sa tak dostáva do absurdných rozmerov a má vytvoriť predpolie, aby rozpočet napokon dostal v parlamente podporu. O návrhu sa má hlasovať o týždeň.

Ešte predtým sa však bude hlasovať o odvolaní premiéra a tým aj o páde celej vlády. Návrh prekvapujúco podali poslanci SaS s podporou Hlasu.

Ministerstvo hospodárstva včera spustilo aj schému pomoci pre podniky. Požiadať o dotácie na energie za august a september treba do 22. decembra.

Ekonomický newsfilter má dnes takmer 1300 slov, venujte mu 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Ceny elektriny pre domácnosti sa nemajú zvýšiť, plyn a teplo zdražejú len o 15 percent

Ceny plynu a tepla pre domácnosti stúpnu na budúci rok v priemere o 15 percent, ceny elektriny by sa vôbec nemali zvýšiť. Tak to oznámil včera premiér Heger s tým, že bez zásahu štátu by teplo muselo zdražieť o 80 percent, plyn o 225 percent a elektrina dokonca o 380 percent. Domácnosti podľa Hegera ušetria v priemere tritisíc eur, vláda celkovo túto pomoc odhadla na 6 miliárd eur.

Supernákladné riešenie si chce dovoliť vďaka tomu, že na kompenzácie vysokých cien energií môže použiť nielen peniaze z navrhovaného štátneho rozpočtu, ale aj nevyčerpané eurofondy.

Vec však má aj negatívny rozmer – do

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie