Denník N

Firemný newsfilter: Maďarská matka Slovnaftu hrozí vláde medzinárodným sporom, nalomený AeroMobil a veľký agroobchod J&T

Slovnaft. Foto N - Vladimír Šimíček
Slovnaft. Foto N – Vladimír Šimíček

Firmy už môžu žiadať štát o prvé výpomoci s drahými energiami v celkovom objeme 360 miliónov eur. Ministerstvo hospodárstva im z týchto peňazí zaplatí za mesiace august a september 80 percent platieb za energie nad cenovými stropmi, ktoré sú pre elektrinu určené na 199 eur za megawatthodinu a pre plyn na 99 eur. Práve v týchto dvoch mesiacoch boli energie pritom úplne najdrahšie.

Žiadosti o dotácie treba podať do Vianoc s tým, že podniky si môžu požiadať o sumy od 50 eur až do pol milióna eur. Čiastočne by to teda mohlo pomôcť aj energeticky náročnejším fabrikám, no najväčší spotrebitelia energií z radov hutníckych závodov či chemičiek naďalej žiadajú aj o to, aby im štát začal podstatne viac vracať aj z ich platieb za emisné kvóty.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Slovnaft s materským MOL-om hrozia pre nové dane otvorením právneho sporu, no rafinéria si na prebudovanie zarobila už aj vlani

Slovenská vláda sa zdroje na riešenie energetickej krízy snaží nájsť aj novými daňami zo zvýšených ziskov niektorých vybraných odvetví, ktoré na nej, naopak, zarábajú viac. Tento týždeň kabinet odsúhlasil nové dane pre výrobcov elektriny, rafinérsky priemysel a aj ťažbu plynu a uhlia. Chystať sa má aj na vyššie zdanenie bánk či telekomunikačných podnikov.

Nové dane sa ihneď stretli s veľkým odporom. Osobitne Slovnaft a jeho maďarská materská firma MOL naznačujú, že môžu otvoriť so slovenskou vládou aj medzinárodný právny spor.

„Spoločnosť Slovnaft a skupina MOL preskúmajú všetky právne možnosti aj v súvislosti s dohodou o vzájomnej podpore a ochrane investícií medzi Slovenskom a Maďarskom,“ oznámila rafinéria.

Mimoriadne prekvapené sú aj niektoré bioplynové a biomasové elektrárne, ktoré chce vláda viac zdaniť aj napriek tomu, že energetická kríza ich hospodárske výsledky skôr zhoršuje, ako vylepšuje. Obávajú sa, že pre nové dane môžu krachovať.

Čo prekáža Slovnaftu:

  • Nová 70-percentná daň z jeho zvýšených tohtoročných i budúcoročných ziskov z lacnejšej ruskej ropy je podľa podniku až príliš vysoká, lebo Európska komisia členským štátom odporučila tieto dane zavádzať už od 33-percentnej úrovne. Podnik upozorňuje, že ak iné krajiny Únie prijmú nižšie dane, on bude na spoločnom európskom trhu znevýhodnený a v konečnom dôsledku to môže ohroziť aj sebestačnosť Slovenska v motorových palivách.
  • Vláda chce firme vyrubiť vyššie dane v čase, keď sa pre embargo musí prebudovať na využívanie inej ako ruskej ropy. Firmu to má stáť až zhruba 200 miliónov eur.

Ako vláda aj tak môže obhájiť novú ropnú daň

  • Na druhej strane Slovnaft si mohol stihnúť vytvoriť rezervy na nové investície už aj vlani, pretože mal nebývalo vysoký čistý zisk 253 miliónov eur. I keď treba dodať aj to, že dva roky predtým mal, naopak, dosť slabé. V roku 2019 zarobil iba 17 miliónov eur a predvlani ho covid dokonca po dlhých rokoch stiahol do straty 82 miliónov eur.
  • Slovnaft i iné veľké firmy domáceho ťažkého priemyslu sa po prvýkrát dostanú v najbližších rokoch aj k európskym fondom. Na dekarbonizáciu môžu využiť až 1,1 miliardy eur.
  • Vláda nejde novú 70-percentnú daň vyberať z 

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie