Denník N

Ekonomický newsfilter: Aby prešla nižšia DPH na vleky a tobogany, bude aj na jedlo

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

desaťpercentná DPH sa má napokon zaviesť nielen na zábavu na lyžiarskych svahoch a vo vodných svetoch, ale aj na jedlo v reštauráciách.

Menšinová trojkoalícia si tým chce trochu vyčistiť svedomie. Predošlý návrh Sme rodina totiž pôsobil tak, že má pomáhať primárne Donovalom predsedu hnutia Borisa Kollára.

V treťom kvartáli naďalej výrazne rástli platy, ale nie až tak výrazne ako ceny v obchodoch. Reálne mzdy, ktoré ukazujú životnú úroveň pracujúcich, klesajú už od začiatku tohto roka.

Trh práce však napriek problémom s drahými energiami zostal aj v treťom štvrťroku stabilný. Zamestnanosť medziročne vzrástla o jedno percento a počet nezamestnaných sa dokonca medziročne znížil o 10 percent.

Mnohým firmám sa však prudko zvýšia ceny energií až od januára.

Dobrou správou bol ešte aj nečakaný pokles cien výrobcov v eurozóne, ktorý naznačuje, že inflácia už mohla dosiahnuť vrchol.

Ekonomický newsfilter má dnes 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Koalícia chce znížiť DPH na 10 percent aj pre reštaurácie

Koalícia napokon navrhuje zníženie DPH z 20 na 10 percent nielen lyžiarskym strediskám a akvaparkom, ale aj reštauráciám. Zatiaľ má ísť o dočasné zníženie na obdobie od januára do konca marca 2023. Podľa ministra financií Igora Matoviča však z toho môže byť napokon trvalé opatrenie, ak sa ukáže, že reštaurácie a ďalšie podniky budú poctivo vykazovať tržby. Matovič majiteľov reštaurácií podozrieva z toho, že veľkú časť príjmov oficiálne nepriznávajú.

Na znížení DPH sa podľa neho dohodli koaličné strany OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí. Hlasovať v parlamente sa má zajtra.

Nižšiu DPH pre športoviská navrhla pôvodne strana Sme rodina. Padlo však na ňu podozrenie, že chce pomáhať lyžiarskemu stredisku svojho predsedu Borisa Kollára.

Vyriešiť to má pozmeňujúci návrh Matovičovho poslanca Karola Kučeru, ktorý nižšiu DPH rozširuje aj pre jedálne a reštaurácie.

Podobný pozmeňujúci návrh predložil poslanec Marián Viskupič zo SaS. Počíta s nižšou DPH pre gastro počas celého budúceho roka.

Rozpočet chcú schvaľovať budúci utorok

Ešte dôležitejšie bude hlasovanie o budúcoročnom štátnom rozpočte, ktoré má byť budúci utorok. Koalícia má v parlamente menšinu, musí teda pre svoje návrhy získať podporu opozície.

Ako prebieha hľadanie podpory:

  • Predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš pre TV Markíza povedal, že rokujú hlavne s demokratickými poslancami, napríklad so SaS, ale vyzerá to tak, že ich nepresvedčia.
  • György Gyimesi z tej istej strany v televízii TA3 povedal, že by ocenil a bol by dokonca rád, ak by rozpočet podporila trojica poslancov okolo Tomáša Tarabu. Tá sa do parlamentu dostala na kandidátke kotlebovcov, potom ich opustila a teraz pomáha Matovičovej vláde.
  • Zvýšila sa tiež šanca, že rozpočet podporí Občiansko-demokratická platforma OĽaNO. Minulý týždeň prišla s vlastnými požiadavkami, medzi ktorými bolo napríklad zvýšenie príspevkov pre samosprávy. Zástupca platformy Kristián Čekovský hovorí, že požiadavky sa priebežne plnia. Aj Matovič potvrdil, že mestám a obciam rozdajú extra 300 miliónov eur. Z toho však 100 miliónov má ísť z nových daní pre firmy, ktoré ešte nie sú schválené.

Ďalšie dôležité zákony v parlamente

  • Zajtra má byť aj dôležité hlasovanie o zvýšení daňového bonusu pre

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie