Denník N

Ekonomický newsfilter: Heger predstavil zázračné riešenie sporu o výdavkové limity

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

vyjednávanie o podpore štátneho rozpočtu sa včera zdramatizovalo. Jadrom aktuálneho sporu je paktovanie Igora Matoviča s takzvanými tarabovcami – s trojicou poslancov, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke kotlebovcov. Časť koalície s tým má problém a hrozí, že nezahlasuje za rozpočet.

Ďalší problém rozpočtu – ten s výdavkovými limitmi – sa vraj vyrieši, tvrdí premiér Eduard Heger. Jeho vízia však vyzerá až príliš jednoducho – Európskej únii povieme, že sa pravidlá nedodržiavajú nikde, tak sa nebudú ani u nás.

Na južnej slovenskej hranici sa otočila palivová turistika. Maďari už jazdia k nám, keďže ich čerpacie stanice trpia vzhľadom na cenové stropy nedostatkom.

Ekonomický newsfilter má dnes približne 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Heger prišiel so zázračným riešením na výdavkové limity

Ministra financií Igora Matoviča časť jeho koalície podozrieva, že za pomoc pri schvaľovaní rozpočtu sľúbil tarabovcom podporu ich návrhu, ktorým sa majú zmierniť tresty za ekonomické trestné činy.

Koaliční rebeli žiadajú, aby sa najskôr hlasovalo o tomto návrhu Tomáša Tarabu a aby bol zamietnutý. Taraba však hovorí, že na hlasovanie potrebujú jeho súhlas a on nemá dôvod urobiť im po vôli.

Riešenie na výdavkové limity

Na druhej strane sa však objavil nápad, ktorý má šance na schválenie rozpočtu zvýšiť. Prišiel s ním Eduard Heger a týka sa takzvaných výdavkových limitov.

O čo ide: Slovensko sa zaviazalo Európskej komisii, že zavedie stropy na verejné výdavky, ale tento sľub porušilo. Limity síce schválilo zákonom, ale nezaviedlo ich do štátneho rozpočtu. Ohrozené je preto čerpanie peňazí z plánu obnovy. Európska komisia len nedávno Slovensko mimoriadne ostro kritizovala a pohrozila vláde reputačnými aj finančnými dôsledkami.

Matoviča za výdavkové limity kritizuje nielen SaS, ale aj jeho vlastní poslanci. Svoju podporu štátnemu rozpočtu podmieňujú vyriešením problému.

Čo navrhuje Heger: Do zákona sa má pridať „klauzula“, podľa ktorej sa výdavkové limity na Slovensku neuplatňujú, kým sa neuplatňujú pravidlá Európskej únie na rozpočty členských štátov.

Výdavkové limity majú potom podľa Hegera fungovať až ďalší rok. „Samotná Európska komisia už tretí rok po sebe neuplatňuje pravidlá na rozpočty členských štátov, lebo chápe, že sme v kríze, tak ich každý rok uvoľňuje,“ povedal v relácii RTVS 24. Tento krok už podľa neho konzultovali s EÚ.

Konsolidovať štátny rozpočet treba podľa Hegera v dobrých časoch, nie v kríze.

Toto všetko sedí. Aj to, že Slovensko nepatrí medzi krajiny s najvyšším dlhom v EÚ.

Výdavkové limity však nie sú jediný problém Hegerovej vlády. Tá sa opakovane pri riadení štátnej kasy zachovala

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie