Denník N

Zelený newsfilter: Világi a jeho manažéri ignorovali varovania, že na ruskú ropu doplatia

Uplynulý týždeň sme sa dozvedeli, v akej výške by mali slovenské firmy z fosílneho priemyslu platiť takzvaný „solidárny odvod“ z nadmerných ziskov za roky 2022 a 2023.

Najväčším platcom odvodu na Slovensku bude zrejme rafinéria Slovnaft, ktorej sa nepáči, že slovenská vláda chce nadmerné zisky zdaniť sadzbou až 70 percent. To je dvojnásobok minima, na ktorom sa dohodli členské štáty EÚ. Vo väčšine z nich sa o sadzbách ešte len rokuje. Debaty sa vedú v rozpätí od 33 až do 75 percent.

Riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi však upozorňuje na to, že ako kľúčová rafinéria v regióne si zaslúžia len minimálnu 33-percentnú sadzbu. V dôsledku embarga na ruskú ropu totiž potrebujú stovky miliónov eur na nečakané „vynútené investície“. Ide najmä o prispôsobenie technológií na alternatívne zmesi a diverzifikáciu zdrojov.

Naozaj však ide o neočakávanú situáciu alebo o zlé manažérske rozhodnutia z minulosti?

V prvej správe dnešného Zeleného newsfiltra sa pozrieme na to, čo o závislosti EÚ a Slovenska od ruskej ropy hovorili analytici aj západní politici dávno pred inváziou Ruska na Ukrajinu.

Dnešné vydanie Zeleného newsfiltra má 1 300 slov a stihnete ho prečítať za 5 minút.


1. Kto nesie zodpovednosť za situáciu, v ktorej sa Slovnaft ocitol

Predseda predstavenstva spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak si „rizikoví manažéri“ koncernu MOL robili poriadne svoju prácu, potom museli zachytiť nespočetne veľa varovaní, že spoliehať sa na Rusko a jeho suroviny je krajne nezodpovedné.

Tu sú tri príklady:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ceny energií

  Doprava

  Klimatická kríza

  Ochrana prírody

  Priemysel

  Príroda

  Zelený newsfilter

  Životné prostredie

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie