Denník N

Ekonomický newsfilter: Bez schváleného štátneho rozpočtu príde veľká kríza, varuje Matovičov štátny tajomník 

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

ak neprejde štátny rozpočet, bude to mať drakonický dosah na ekonomiku, hovorí Marcel Klimek – pravá ruka ministra financií Igora Matoviča.

Bez rozpočtu podľa Klimeka nastane hospodárska kríza takých rozmerov, aké si pamätáme z pandémie a predtým z rokov 2008 – 2009. Štátne výdavky budú podľa neho o osem miliárd nižšie, chýbať budú napríklad zdroje na dotovanie cien energií.

Klimek svoje slová adresuje najmä opozičným poslancom, na ktorých môže utorkové hlasovanie o rozpočte stroskotať.

Riziko krízy je pre poslancov silný argument, aby rozpočet podporili. To by však zároveň znamenalo vyjadrenie podpory koalícii, ktorá vniesla do vládnutia a prijímania zákonov taký chaos, aký si nikto nepamätá minimálne od vstupu Slovenska do EÚ.

Ekonomický newsfilter má dnes približne 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Bez rozpočtu príde tvrdá kríza s 50-tisíc prepustenými, hovorí Klimek z ministerstva financií

Marcel Klimek sa v predchádzajúcich dňoch snažil presviedčať opozičných poslancov, aby podporili štátny rozpočet. Krátko pred utorkovým hlasovaním sa jeho možnosti vyčerpali. „… už si len počkám na rozhodnutie parlamentu,“ hovorí pre Denník E.

Nerozhodnutým poslancom aspoň ešte ukázal, čo sa stane v budúcom roku, ak rozpočet neprejde a štátne výdavky sa budú riadiť rozpočtovým provizóriom. „Jednoducho 27-miliardové provizórium nedokáže obslúžiť toľko potrieb ako 35-miliardový rozpočet,“ hovorí Klimek.

Ministerstvo financií má podľa neho makroekonomickú analýzu, podľa ktorej by provizórium, čiže držanie výdavkov na úrovni predošlého roka, malo na hospodárstvo drakonický dosah.

Ako vidí Klimek scenár s rozpočtovým provizóriom:

  • HDP by sa prepadlo o 4,1 percenta.
  • O prácu by prišlo 53-tisíc ľudí, nezamestnanosť by vzrástla o skoro dva percentné body na 8 percent a inflácia z očakávaných 13,5 na 17,3 percenta.
  • To sú parametre porovnateľné so štandardne veľkými hospodárskymi krízami, teraz s pandémiou, predtým s finančnou krízou v roku 2009. 
  • Najväčšou zmenou oproti rozpočtu by bolo škrtnutie energetickej pomoci, ktorá má len domácnostiam ušetriť 6 miliárd eur. Ďalšie dotácie majú ísť podnikom, samosprávam a ďalším odberateľom.
  • Škrtli by sa takmer všetky investície, napríklad do železníc a obrany.
  • Rozpočet verejného zdravotného poistenia by sa znížil o pol miliardy.

Provizórium by už nemalo vplyv napríklad na schválené zvýšenie podpory rodín alebo platov lekárov. Ide o takzvané obligatórne (povinné) výdavky.

Ak rozpočet neprejde na prvýkrát, vláda sa o jeho schválenie môže pokúsiť aj v januári. Klimek napriek tomu varuje pred dôsledkami. Vláde by sa podľa neho zvýšili náklady na štátny dlh, keďže

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie