Denník N

Po Volve získali Košice ďalšiu strategickú investíciu. Siemens tam z Ázie presúva výrobu medicínskych ultrazvukov

Ultrazvukové medicínske systémy Siemensu, ktoré sa budú vyrábať v Košiciach Foto - Siemens Healthineers
Ultrazvukové medicínske systémy Siemensu, ktoré sa budú vyrábať v Košiciach Foto – Siemens Healthineers
  • Po nedávnom získaní piatej slovenskej automobilky prichádza do Košíc ďalšia strategicky významná investícia.
  • Nemecký technologický gigant Siemens tam presúva z Ázie výrobu ultrazvukov. Z východu Slovenska nimi bude zásobovať lekárov po celej Európe, Blízkom východe aj Afrike.
  • Už prvý rok ich nový slovenský závod nemeckého investora vyrobí tritisíc, čo je trojnásobok rekordnej covidovej výroby dýchacích prístrojov slovenskej Chirany Medical.

Počas nedávnych covidových karantén mnohí biznismeni a ekonómovia hovorili, že Európe vírus môže priniesť aj jednu výhodu. V tom, že pre zlyhávajúcu logistiku a meškanie dodávok sem začnú svetové koncerny vracať výroby, ktoré už dávnejšie presunuli do Ázie.

Prvý takýto veľký úlovok má už aj Slovensko. A ešte z takej mimoriadne strategickej oblasti, ako je výroba medicínskych prístrojov.

Nemecký technologický gigant Siemens, ktorý dodáva svoje riešenia pre širokú paletu odvetví – od dopravy cez energetiku až po zdravotníctvo –, totiž presúva do Košíc významnú časť svojej ázijskej výroby prémiových ultrazvukových prístrojov na diagnostiku pacientov v rôznych zdravotníckych oblastiach.

V piatok to prišlo do metropoly východného Slovenska oznámiť najvyššie vedenie medicínskej vetvy koncernu Siemens Healthineers, ktorá je globálnym lídrom na trhu medicínskych technológií.

To, že za najnovším veľkým investičným úlovkom Slovenska je aj covid, priamo potvrdil v Košiciach prezident divízie Ultrasound Siemens Healthineers Ajay Gannerkote. „Schopnosť vyrábať naše prémiové produkty bližšie k európskym zákazníkom je nesmierne dôležitá, najmä po všetkých výzvach v oblasti prepravy a dodávateľského reťazca v posledných rokoch. Chceme svojim zákazníkom dodávať potrebné prístroje v požadovanom čase, čo nám zabezpečí práve tento nový závod,“ povedal Gannerkote.

V Košiciach sa táto investícia už pritom chystala dlhšie. Širšia verejnosť sa však o nej dozvedá až teraz.

V týchto dňoch bol košický závod po úspešnom audite odporučený na spustenie sériovej výroby od začiatku budúceho roka.

Strategický význam investície

Na Slovensku takto vzniká investícia širšieho medzinárodného významu, pretože

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Košice

Zdravotníctvo

Ekonomika

Teraz najčítanejšie