Košice vedia nákladmi konkurovať Ázii, časom sa tam môže presunúť výroba ďalších medicínskych prístrojov, hovorí manažér Siemensu

Košice získavajú po švédskej automobilke Volvo ďalšiu strategickú investíciu. Nemecký technologický koncern Siemens tam presúva z Ázie výrobu utrazvukových prístrojov pre nemocnice i ambulancie. Už prvý rok sa ich tam vyrobí až zhruba tritisíc. Košice budú nimi zásobovať nielen celú Európu, ale aj Afriku a Blízky východ.
Denník E sa pýtal prezidenta medicínskej divízie skupiny Ultrasound Siemens Healthineers Američana Ajaya Gannerkota, vďaka čomu získali Košice túto významnú investíciu a či môže koncern na Slovensku časom presunúť aj výrobu ďalších medicínskych prístrojov.
Jedným z dôvodov presunu výroby vašich ultrazvukových prístrojov z Ázie do Košíc je aj to, že počas covidu sa výrazne sťažila ich distribúcia k európskym zákazníkom. Ako vám covid konkrétne sťažil zásobovanie európskych nemocníc a lekárov, ale rovnako aj klientov na Blízkom východe a v Afrike? Aký dlhý ste mali čas meškania a ako to poškodilo biznis medicínskej vetvy Siemensu?
Spomalenie globálnej logistiky a kríza dodávateľského reťazca mala na nás počas posledných rokov veľký vplyv. Jednak to zvýšilo náklady prepravy a čas dodania prístrojov z Ázie do Európy, Afriky i na Blízky východ to predĺžilo o dva až tri týždne. Na náš dodávateľský tím to vytváralo veľký tlak.
Otvorením nového závodu v Košiciach však významne zúžime nielen čakanie klientov, ale aj náklady prepravy. Takto prístroje dostaneme k európskym zákazníkom za niekoľko dní a nie týždňov. Veľmi významné pre nás je aj to, že kratšou prepravou znížime tvorbu emisií. Našu uhlíkovú stopu pri výrobe i dodávke ultrazvukov takto znížime až o 90 percent.
Do Ázie svetové koncerny v minulosti presúvali výroby hlavne kvôli lacnejším pracovným nákladom. Ako je na tom dnes Európa v pracovných nákladov v porovnaní s Áziou? Je Ázia ešte stále výrazne lacnejšia alebo už rozdiely nie sú také zásadné?
Pracovné náklady sú len jednou časťou nákladov. Dôležité sú aj náklady na prevádzku, riadenie a prepravu. Iba pracovné náklady nemôžu byť tým jediným faktorom pri rozhodovaní, kde sa ktorá investícia zrealizuje. Slovensko a hlavne Košice sú v súčasnosti z hľadiska celej svojej nákladovej štruktúry veľmi konkurencieschopné s mnohými časťami Ázie. Veľmi dôležité pre nás v Košiciach takisto je, že Siemens tu má už dlho aj silný vývoj medicínskych technológií.
Koľko celkovo stojí Siemens Healthineers nová investícia do výroby ultrazvukových prístrojov v Košiciach?
Zatiaľ to nevieme presne vyšpecifikovať.
Požaduje Siemens Healthineers na túto investíciu aj nejaké investičné stimuly od slovenskej vlády?
Úzko spolupracujem v Košiciach s tamojšou samosprávou.