Denník N

Ekonomický newsfilter: Slováci musia v šetrení plynom ešte zabrať

Snehová kalamita v obci Fulianka 11. decembra 2022. FOTO - TASR
Snehová kalamita v obci Fulianka 11. decembra 2022. FOTO – TASR

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

Zajtra bude parlament rozhodovať o konci Hegerovej vlády. Za jej pád je 71 poslancov, proti 73, a tak rozhodne pätica nezaradených a Martin Borguľa zo Sme rodina. Šance sú podľa ministra obrany Jaroslava Naďa 50:50.

Tento týždeň však nebude dôležitý len pre slovenskú politickú scénu, ale aj pre svetovú ekonomiku. Očakáva sa posledné kolo zvyšovania úrokových sadzieb v tomto roku, v stredu ich zdvihne americký Fed, vo štvrtok Európska centrálna banka.

Znamená to, že aj úrokové sadzby slovenských hypoték ešte porastú. V texte Marianny Onuferovej sa dozviete, o koľko sa vám môže zvýšiť splátka, ak vás v najbližších mesiacoch čaká refixácia.

Prudké ochladenie, ktoré bolo cítiť aj na Slovensku, pripomenulo, že Európa je stále uprostred energetickej krízy. Nízke teploty otestujú odhodlanie Európy plynom šetriť. Slováci podľa novembrovej štatistiky v úsporách poľavili, po očistení o vplyv počasia minuli iba o desatinu plynu menej ako pred rokom.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má približne 1100 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Chladné počasie otestuje odhodlanie Európy šetriť plynom

Do Európy prišlo zimné počasie so snehom a teplotami pod bodom mrazu. Vyhliadky pre kontinent, ktorý sa snaží odstrihnúť od ruského plynu, sa tým o niečo zhoršili. Minimálne v porovnaní s októbrom.

Oneskorený nástup zimy vtedy výrazne pomohol Európskej únii pripraviť sa na aktuálnu vykurovaciu sezónu. Kúriť sa nemuselo a zásobníky sa tak naplnili až po okraj. Na Slovensku domácnostiam spotreba plynu v októbri medziročne klesla o tretinu, ale aj v priemysle bola o 30 percent nižšia.

Už v novembri bola však situácia iná, odhaľujú dáta od SPP – distribúcia. Opäť sa rozbehla výroba v Dusle Šaľa, čo prispelo k tomu, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie