Denník N

Práca cez víkendy a v noci bude od júna lepšie platená. Koľko dostanete navyše?

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
  • Príplatky za nočnú a víkendovú prácu sa od júna budúceho roku rozmrazujú.
  • Počítať sa budú z minimálnej mzdy, ktorá sa od januára zvyšuje na 700 eur.
  • Stupne náročnosti práce sa meniť nebudú.

Po vyše dvoch rokoch sa príplatky za prácu v noci či cez víkend opäť naviažu na minimálnu mzdu. Znamená to, že sa budú postupne zvyšovať. Nebude to od januára, ale až od júna budúceho roku. Zásadnú zmenu schválil parlament.

Poslaneckú novelu Zákonníka práce predložili poslanci strany Smeru Martin Nemky a Boris Susko bez diskusie so zástupcami zamestnávateľov. Ich návrh bol napokon schválený s menšími zmenami. Predkladatelia pristúpili na niekoľko kompromisov, aby si získali podporu koaličných poslancov. Prvým je posunutie termínu účinnosti na jún.

Okrem toho sa nebude meniť mechanizmus výpočtu šiestich stupňov náročnosti práce. Od tých sa odvíja minimálna mzda pre rôzne profesie.

Od júna budúceho roku budú platiť súčasne pravidlá. Podľa nich sa stupne zvyšujú o rovnakú sumu, akou sa zvyšuje základná minimálna mzda. Keď sa budúci rok zvýši minimálna mzda o 54 eur, tak aj ostatné stupne sa zvýšia presne o tú istú sumu.

V tomto roku je minimálna mzda napríklad pri druhom stupni náročnosti práce 762 eur. Od januára 2023 sa k tejto sume pripočíta

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Minimálna mzda

Platy

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie