Denník N

Ekonomický newsfilter: Rodinný balíček presadili protiústavne, ale 200 eur na dieťa od januára platí

Minister financií Igor Matovič a poslanec parlamentu György Gyimesi po prelomení veta prezidentky na Matovičov balíček. Foto - archív TASR
Minister financií Igor Matovič a poslanec parlamentu György Gyimesi po prelomení veta prezidentky na Matovičov balíček. Foto – archív TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ráno pred hlasovaním o dôvere vlády to vyzeralo tak, že kabinet Eduarda Hegera padne. Napokon koalícii pomohla trojica poslancov známych ako tarabovci získať dvojdňový odklad do štvrtka. Za ten čas sa dá vyrokovať veľa, napríklad rozumný návrh na predčasné voľby alebo teoreticky aj odchod Igora Matoviča z vlády.

Šéfovi OĽaNO a ministrovi financií včera vystavil vysvedčenie aj Ústavný súd, keď niektoré časti jeho rodinného balíčka a jeho expresné pretlačenie označil za protiústavné. Napriek tomuto verdiktu stále platí, že sa od januára výrazne zvýšia príspevky pre rodičov a zhorší udržateľnosť verejných financií.

Dnes bude o úrokových sadzbách rozhodovať najdôležitejšia centrálna banka sveta, americký Fed. Určite bude brať do úvahy aj novembrové spomalenie inflácie, ktoré včera prekvapilo finančné trhy.

Dnešný Ekonomický newsfilter má približne 1100 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Podľa Ústavného súdu bola časť rodinného balíčka protiústavná  

Rodinný balíček, ktorým Igor Matovič na konci mája naštartoval súčasnú politickú krízu, sa dva dni pred odloženým hlasovaním o dôvere vláde dočkal hodnotenia Ústavného súdu. Na základe podnetu prezidentky Zuzany Čaputovej vyhlásil

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie