Denník N

Každý dostal termosnímky svojho domu, každá nová stavba musí mať solárne panely

Termosnímka námestia s münsterskou radnicou. Foto – Mesto Münster
Termosnímka námestia s münsterskou radnicou. Foto – Mesto Münster

V nemeckom Münsteri znížili množstvo oxidu uhličitého obnovou tritisíc budov tak veľmi, akoby odstavili 4 600 áut a teraz idú ešte ďalej.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tento text vyšiel v spolupráci s ctzn.sk Platformou o ľuďoch a mestách. 

Mesto Münster získalo označenie hlavné mesto ochrany klímy. Viackrát po sebe dostalo titul hlavné mesto bicyklov. Obe ocenenia spája spoločný cieľ: zmenu klímy zmierňovať, nie sa jej iba prispôsobiť. Živé univerzitné mesto sa postupne ozdravuje a ruší emisie CO2. Už viac ako 25 rokov.

Regionálne hlavné mesto Vestfálska a kultúrne centrum regiónu má cez 300-tisíc obyvateľov. Život mu vdychuje viac ako 50-tisíc študentov a tretinu celého územia tvorí prírodná rezervácia. Pre región Münsterland je mesto centrom zamestnanosti. Už dekády sa rozvíja udržateľným spôsobom. To znamená, že menšiu spotrebu zdrojov postupne nahrádza vyššou kvalitou života.

Začiatok tohto príbehu siaha do raných 90. rokov 20. storočia. Už vtedy si samospráva vytýčila vskutku ambiciózny cieľ – znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2005 o 25 percent. Dnes, o viac ako 30 rokov neskôr, ho vybrali, aby sa do roku 2030 pokúsilo naplniť svoj nový cieľ stať sa klimaticky neutrálnym mestom Európy.

Münster. Foto – Mesto Münster/Patrick Schulte

Splodiny ako z tisícov áut

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie