Týždeň v európskej ekonomike: Znečisťovanie bude drahé aj pre firmy mimo Únie

- Členské štáty a europarlament sa dohodli na zavedení tzv. uhlíkového cla.
- Európa sa odlevu zelených investícií do USA bráni novými dotáciami.
- Na budúci rok môže mať EÚ nedostatok plynu.
Autori pracujú pre portál Euractiv.sk.
1. Znečisťovanie bude drahé aj pre firmy mimo Únie
Európsky parlament a členské štáty sa dohodli na konečnej podobe poplatku za uhlík na hraniciach Únie. Za znečisťovanie doteraz platili len európske firmy, čo ich oproti konkurencii znevýhodňovalo.
Fakt, že budú mať po novom rovnaké podmienky, by mal ukončiť aj doterajšiu prax rozdeľovania bezplatných kvót. Priemysel však hovorí, že nové clo stačiť nebude, a tlačí na čo najneskoršie ukončenie „znečisťovania zadarmo“.
O čo ide
Firmy v EÚ dnes za znečisťovanie platia nákupom emisných kvót. V teórii by to malo veľkých tvorcov emisií, najmä priemyselné podniky, motivovať k dekarbonizácii. Systém však mal dieru.
Tou bol fakt, že firmám mimo EÚ ich biznis takto nič nezdražovalo. Argumentom, že tým trpí ich konkurencieschopnosť, si teda vybavili objem kvót, za ktorý nemuseli platiť. Nakoniec mal priemysel „zadarmo“ viac ako polovicu celého svojho znečisťovania.
Tento systém by teraz malo nahradiť uvalenie povinnosti platiť za znečisťovanie aj na firmy z tretích krajín.
Ako to bude fungovať