Ekonomický newsfilter: S pádom vlády sa opäť zvýšilo riziko prudkého zvyšovania cien
🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.
Dobrý deň,
pádom vlády sa postupne napĺňa najhorší scenár pre vývoj cien energií. Smeruje to k rozpočtovému provizóriu, ktoré neumožní vyplácanie miliardových súm na tlmenie cien.
Energetickým firmám hrozí, že budú dodávať energie s vysokými stratami, ktoré im zatiaľ nebude nikto kompenzovať. Zachrániť to môže niekedy začiatkom budúceho roka oneskorené schválenie štátneho rozpočtu, ak sa na to nájde dostatok poslancov. Ďalšou možnosťou je zvýšenie cien pre domácnosti, čo by bolo porušením nedávneho vládneho sľubu.
Prezidentka plánuje odvolať vládu ešte dnes a zároveň ju poveriť vykonávaním funkcie v obmedzenom rozsahu až do príchodu ďalšej vlády. Ideálnym termínom na predčasné voľby je podľa šéfa parlamentu Borisa Kollára máj budúceho roka.
Tento stav je výsledkom nekonečných hádok medzi SaS a OĽaNO, pomalej a chaotickej prípravy opatrení a tiež riskantného ťahu Igora Matoviča, ktorý gro energetickej pomoci podmienil schválením štátneho rozpočtu.
Ekonomický newsfilter má dnes 1100 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil Ján Kováč.
1. Bez vlády zrejme nebude rozpočet. A bez neho energetická pomoc
Predseda parlamentu Boris Kollár povedal, že ak padne vláda, nemá zmysel pokúšať sa o schválenie štátneho rozpočtu. Chce navrhnúť, aby sa program parlamentu presunul na ďalšiu riadnu schôdzu. Tá je naplánovaná na 31. januára. Ak sa rozpočet schváli aspoň vtedy, štátne výdavky sa následne môžu zvýšiť na plánovanú úroveň.
Pri tomto scenári by však minimálne začiatkom roka Slovensko prešlo do úsporného režimu, do takzvaného rozpočtového provizória. Štátne výdavky sa scvrknú z plánovaných 35 na 27 miliárd eur. Výsledkom môže byť finančný kolaps energetických firiem alebo aj prudké zvýšenie cien, s ktorým sa doteraz nepočítalo.
Na čo má a na čo nemá vplyv pád vlády:
- V rozpočtovom provizóriu štát nebude schopný vyplácať dotácie na drahé energie. Zrejme bude mať tendenciu aspoň dočasne posunúť tento problém na energetické firmy – prikáže im, aby dodávali energie za nižšie ceny, ako ich nakúpili. Pôvodne im to mal kompenzovať, ale bez štátneho rozpočtu to zrejme nebude možné.
- Časom to bude musieť nejako vyriešiť, lebo energetické firmy začnú krachovať a
Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.