Denník N

Ekonomický newsfilter: S pádom vlády sa opäť zvýšilo riziko prudkého zvyšovania cien 

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

pádom vlády sa postupne napĺňa najhorší scenár pre vývoj cien energií. Smeruje to k rozpočtovému provizóriu, ktoré neumožní vyplácanie miliardových súm na tlmenie cien.

Energetickým firmám hrozí, že budú dodávať energie s vysokými stratami, ktoré im zatiaľ nebude nikto kompenzovať. Zachrániť to môže niekedy začiatkom budúceho roka oneskorené schválenie štátneho rozpočtu, ak sa na to nájde dostatok poslancov. Ďalšou možnosťou je zvýšenie cien pre domácnosti, čo by bolo porušením nedávneho vládneho sľubu.

Prezidentka plánuje odvolať vládu ešte dnes a zároveň ju poveriť vykonávaním funkcie v obmedzenom rozsahu až do príchodu ďalšej vlády. Ideálnym termínom na predčasné voľby je podľa šéfa parlamentu Borisa Kollára máj budúceho roka.

Tento stav je výsledkom nekonečných hádok medzi SaS a OĽaNO, pomalej a chaotickej prípravy opatrení a tiež riskantného ťahu Igora Matoviča, ktorý gro energetickej pomoci podmienil schválením štátneho rozpočtu.

Ekonomický newsfilter má dnes 1100 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Bez vlády zrejme nebude rozpočet. A bez neho energetická pomoc

Predseda parlamentu Boris Kollár povedal, že ak padne vláda, nemá zmysel pokúšať sa o schválenie štátneho rozpočtu. Chce navrhnúť, aby sa program parlamentu presunul na ďalšiu riadnu schôdzu. Tá je naplánovaná na 31. januára. Ak sa rozpočet schváli aspoň vtedy, štátne výdavky sa následne môžu zvýšiť na plánovanú úroveň.

Pri tomto scenári by však minimálne začiatkom roka Slovensko prešlo do úsporného režimu, do takzvaného rozpočtového provizória. Štátne výdavky sa scvrknú z plánovaných 35 na 27 miliárd eur. Výsledkom môže byť finančný kolaps energetických firiem alebo aj prudké zvýšenie cien, s ktorým sa doteraz nepočítalo.

Na čo má a na čo nemá vplyv pád vlády:

  • V rozpočtovom provizóriu štát nebude schopný vyplácať dotácie na drahé energie. Zrejme bude mať tendenciu aspoň dočasne posunúť tento problém na energetické firmy – prikáže im, aby dodávali energie za nižšie ceny, ako ich nakúpili. Pôvodne im to mal kompenzovať, ale bez štátneho rozpočtu to zrejme nebude možné.
  • Časom to bude musieť nejako vyriešiť, lebo energetické firmy začnú krachovať a 

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie