Denník N

Firemný newsfilter: Eset smeruje na burzu, ďalšia strategická investícia pre Košice, ale aj stále reálnejší chaos s energiami

Spoluzakladateľ Esetu Miroslav Trnka. Foto N - Tomáš Benedikovič
Spoluzakladateľ Esetu Miroslav Trnka. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vládnej koalícii po jej zostavení spočiatku mnohí aj držali palce, aby na Slovensku urobila väčší poriadok. Viacerí dovtedy nedotknuteľní kontroverzní ľudia aj skončili vo vyšetrovacích väzbách a pred súdmi. No mnohé koaličné spory o to, ako nastaviť hospodársku politiku a tiež ako zvládnuť covid a energetickú krízu, sa často zvrhli až k tomu, že sa skutočné problémy neriešili, skôr sa pretláčali drahé populistické návrhy na lákanie voličov. To všetko neodvratne viedlo k tomu, že tento týždeň menšinová vláda padla.

Lídri biznisu tomu dali svoju pomyselnú bodku už začiatkom týždňa, keď pre nerešpektovanie dohôd opustili rokovanie tripartity.

Akýkoľvek nový vládny kabinet bez ohľadu na to, či vzíde z nie veľmi reálnej novej dohody terajšej zostavy parlamentných strán, predčasných volieb alebo ho vymenuje z odborníkov prezidentka, musí vzniknúť čo najrýchlejšie. Krajina totiž stále nemá schválený rozpočet a ani dotiahnuté výpomoci na zvládnutie energetickej krízy. Aj keď do širšie akceptovateľnej podoby by tie najnutnejšie normy mohli pre parlament pripraviť aj doterajší ministri v demisii.

A aspoň jedna dobrá správa na úvod – Európsky parlament a členské štáty sa dohodli na konečnej podobe poplatku za uhlík na vstupných hraniciach do Únie. Za znečisťovanie tak budú platiť nielen európske firmy, ale aj dovozcovia z iných svetadielov. Konkurenčný boj tak už bude vyrovnanejší.

Všetko dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.

1. Eset rozmýšľa o vstupe na burzu. Podielmi chce odmeniť zamestnancov, no firma by sa tak otvorila aj iným investorom

Spoluvlastníci antivírusovej firmy Eset, ktorá je najcennejším podnikom v slovenských rukách, zvažujú, že by s ňou vstúpili na burzu. Pre český portál E15 to uviedol spoluzakladateľ a najväčší vlastník firmy so skoro 23-percentným podielom Miroslav Trnka s tým, že firma by vydaním nových akcií chcela odmeniť hlavne svojich zamestnancov. No nové veľké možnosti IPO prináša aj pre veľkých externých investorov.

Prečo sa to môže diať:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Firemný newsfilter

Firmy

Reality

Ekonomika

Teraz najčítanejšie