Denník N

Ekonomický newsfilter: Prečo je schválenie rozpočtu na budúci rok už zrejme nereálne

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

po minulotýždňovom páde a odvolaní vlády sa dnes začína nová etapa politického vyjednávania o ďalšom fungovaní koalície a aktuálne najmä o podpore štátneho rozpočtu. Čakanie na rozpočet je už teraz najdlhšie za posledných 23 rokov a výsledok je veľmi neistý.

S pribúdajúcim časom sa tak zvyšuje pravdepodobnosť, že Slovensko sa ocitne v rozpočtovom provizóriu podobne ako v roku 1999, keď Dzurindova vláda musela dávať do poriadku pohromu po vládnutí Vladimíra Mečiara.

Na dohodu o rozpočte s opozíciou výmenou za predčasné voľby nemá hnutie Sme rodina dosť hlasov. Asi preto sa včera premiér v demisii Eduard Heger vyjadril, že „vzdať sa nie je riešenie“ a čoskoro chce predstaviť svoju víziu (!) pre Slovensko.

Zrejme skúsi poskladať novú parlamentnú väčšinu, o ktorej hovorila strana SaS, s tým, že by po rekonštrukcii vlády bez účasti SaS a Igora Matoviča dali Sulíkovi liberáli podporu upravenému rozpočtu a menšinovej vláde.

Pri charaktere poníženého a urazeného Matoviča, ktorý by sa potom ocitol znova v parlamente, ide o pokus o zázrak. Zjavne mu neverí ani prezidentka Zuzana Čaputová, preto v piatok pri odvolávaní vlády vymedzila poslancom na dohodu o predčasných voľbách čas do konca januára.

Ak sa dohoda nenájde, môže nastať variant, ktorý nechce koalícia, opozícia ani prezidentka, a to vymenovanie úradníckej vlády.

Aby sme vás na začiatok týždňa úplne neotrávili, pridávame opäť aspoň jednu dobrú správu – dnes popoludní by mali otvoriť ďalší 13-kilometrový úsek rýchlostnej cesty R2 pri Lučenci.

Ekonomický newsfilter má dnes 1360 slov, prečítate ho za 6 minút. Pripravili Oliver Brunovský a Marianna Onuferová.


1. Čo sa stane, ak rozpočet neschvália

Pád vlády odsunul schvaľovanie rozpočtu na druhú koľaj. Premiér v demisii aj predseda parlamentu Boris Kollár síce tvrdia, že by sa o ňom mohlo hlasovať ešte tento týždeň, no sotva tomu aj oni sami veria.

Prečo je schválenie rozpočtu nereálne:

  • Opozičné strany Smer a Hlas by rozpočet možno podporili, ak by sa s koalíciou dohodli na predčasných voľbách. Bez OĽaNO a SaS, ktoré voľby v budúcom roku nechcú, na to však nestačia.
  • SaS zasa podmieňuje schválenie rozpočtu jeho úpravami, no tie treba najskôr vyrokovať a potom ešte schváliť vo vláde, kde naďalej sedí ako minister financií zatrpknutý Matovič.
  • Čisto teoreticky by sa

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie