Denník N

Ekonomický newsfilter: Istá už nie je ani lacná elektrina pre domácnosti

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

napĺňa sa desivý scenár, v ktorom vláda síce ochráni domácnosti pred výrazným zdražovaním energií, ale nedá na to peniaze.

Šanca na schválenie štátneho rozpočtu zostáva mizerne nízka. Predseda parlamentu Boris Kollár zopakoval, že sa rokovanie o rozpočte preloží na január. To by znamenalo rozpočtové provizórium s oveľa nižšími výdavkami a obmedzenými možnosťami na tlmenie cien energií.

Smeruje to k tomu, že vláda na nejaký čas prinúti energetické podniky predávať elektrinu a plyn s vysokými stratami. Firmy by však začali po nejakom čase krachovať, takže časom sa budú musieť buď prudko zvýšiť ceny, alebo bude treba schváliť rozpočet s vyššími výdavkami. Opäť sa tým otvára otázka, akú časť zdraženia zaplatí vláda a akú odberatelia.

Vymotať sa z tohto zmätku, ktorý vytvoril Igor Matovič, bude možné, až keď sa krajina dostane z politickej krízy. Aj to vyzerá beznádejne.

Ohrozený je dokonca už aj posledný dôležitý prvok energetickej pomoci – lacná elektrina pre domácnosti od Slovenských elektrární. Vedenie firmy totiž nepodpísalo zmluvu o zmrazených cenách, ktorá sa už javila ako istá vec.

V doprave bolo udalosťou dňa otvorenie rýchlocesty medzi Zvolenom a Lučencom. A ak podnikáte, pozrite si prehľad, ako sa zmenia dane od januára.

Ekonomický newsfilter má dnes 1300 slov, prečítate ho za približne 5 a pol minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Slovenské elektrárne neschválili lacnú elektrinu pre domácnosti

Akcionári Slovenských elektrární neodobrili zmluvu, podľa ktorej majú ďalšie dva roky dodávať domácnostiam lacnú elektrinu. Táto zmluva mala zabezpečiť, aby sa celková cena aj so všetkými poplatkami udržala na úrovni roka 2022.

Inak hrozil taký enormný nárast, že napríklad domácnosť s mesačnými nákladmi na elektrinu 25 eur by od januára platila 120 eur. Toto riziko sa teraz vrátilo. Akcionári na valnom zhromaždení zmluvu nepodpísali, podľa informácií Denníka E žiadajú záruky. Zrejme im ide o to, aby ich vláda už dodatočne nezdanila.

Prečo tento problém vznikol:

  • Dohoda o nízkych cenách sa zrodila ešte minulú zimu. Elektrárne na ňu pristúpili po tom, ako im vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík pohrozil 50-percentnou daňou.
  • Slovenské elektrárne si však dali podmienku: lacnú elektrinu domácnostiam dodajú, iba ak im počas ďalších troch rokov nezvýšia inú daň.
  • A pred dvomi týždňami parlament schválil zákon, ktorý zavádza extra dane

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie